Literatura obyczajowa, romans

I zadrżała noc – poruszające losy bohaterów na tle brutalnej siły natury

“I zadrżała noc” to porywająca powieść Nadii Terranova, która w mistrzowski sposób łączy fikcję literacką z historią jednego z największych kataklizmów w Europie – trzęsienia ziemi w Messinie w 1908 roku. Dzieło to, uhonorowane prestiżową nagrodą Premio Letterario Internazionale del Mare im. Piero Ottone, nie tylko ukazuje dramatyczne wydarzenia z tamtych dni, ale również zagłębia się w intymne, poruszające losy jej bohaterów, których życia zostają brutalnie przekształcone przez siły natury.

Kontekst historyczny

Trzęsienie ziemi w Mesynie, które jest tłem dla fabuły książki, miało miejsce 28 grudnia 1908 roku. Jego skutki były dewastujące – zniszczone zostały miasta Messina i Reggio Calabria, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła od 75 000 do 82 000 osób. To wydarzenie nie tylko zakończyło tysiące ludzkich historii, ale również na zawsze zmieniło krajobraz południowej Italii.

Przeczytaj więcej: Trzęsienie ziemi i tsunami we włoskiej Mesynie

Fabuła powieści

W “I zadrżała noc” Terranova skupia się na dwóch postaciach: małym Nicoli i młodej Barbarze, których życia przedstawione są na godzinę przed katastrofą. Nicola, każdą noc spędzający w piwnicy, przywiązany do katafalku przez matkę, którą postrzega bardziej jako potwora niż anioła stróża, i Barbara, marząca o wyzwoleniu spod despotycznej ręki ojca. Oboje stają na progu nowego rozdziału, który brutalnie przerywa trzęsienie ziemi. Terranova brawurowo oddaje ich wewnętrzne konflikty i pragnienia, które w dramatycznych okolicznościach nabierają nowego, tragicznego wymiaru.

Styl i język

Annie Ernaux, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, chwali styl Terranovej za “precyzję i wrażliwość”. Autorka z niezwykłą umiejętnością kreuje wizualny i emocjonalny obraz zdarzeń, malując sceny katastrofy z dramatyczną intensywnością, która zapada w pamięć czytelnika.

“I zadrżała noc” nie tylko przypomina o historycznej tragedii, ale również skłania do refleksji nad ludzką kruchością i siłą. Powieść zyskała uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników, za sposób, w jaki łączy elementy historyczne z głębokim wglądem w ludzką psychikę. Przez pryzmat indywidualnych tragedii bohaterów, Terranova skłania do przemyśleń na temat przypadku, przeznaczenia oraz sił, które kształtują nasze życia, często w sposób nieoczekiwany i nieodwracalny.

“I zadrżała noc” to dzieło, które, choć osadzone w konkretnym, historycznym kontekście, mówi uniwersalnym językiem emocji i ludzkich doświadczeń, stając się ważnym głosem w literaturze współczesnej.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close