Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaprasza na rodzinny piknik z okazji 20 lat Polski w Unii Europejskiej
30 kwietnia na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się rodzinny piknik
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaprasza do radosnego świętowania 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 30 kwietnia na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się rodzinny piknik.
Europejskie smaki i rytmy. Quizy językowe. „Mały Książę” po francusku, a jeśli czas pozwoli również „Mikołajek” po śląsku. Bieg kelnerów. A do tego występ baletu Cracovia Danza, zachwycające potrawy Kół Gospodyń Wiejskich czy gra w bule… To tylko wycinek programu. Atrakcje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar przedstawił dziś na briefingu prasowym.
PiknikUjEmy
– Dokładnie o północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To był ważny krok w rozwoju naszego kraju. Chcemy wspomnieć i uczcić ten radosny dzień, dlatego już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców i odwiedzających Małopolskę gości na rodzinny piknik. Spotkajmy się wspólnie w przededniu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej na krakowskim Małym Rynku. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
We wtorek, 30 kwietnia, w godzinach 15:00-18:00 zapraszamy na krakowski Mały Rynek na rodzinny piknik z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Odwiedzający będą mieli okazję skosztować kuchni polskiej i europejskiej, a czas zgromadzonym umilą występy wokalistów i zespołów artystycznych, również zagranicznych. Będzie to doskonały sposób na promocję kultury państw Unii Europejskiej. W programie znalazły się także quizy językowe i konkursy z nagrodami.
Swoje stanowiska promocyjne będą miały działające w Krakowie konsulaty państw członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Republiki Słowacji, Węgier i Włoch. Szerokie propozycje przygotował też Konsulat Generalny Ukrainy. Swoją ofertę zaprezentują również Instytuty: Austriacki, Francuski, Goethego i Włoski, a także Malta Tourism Authority.
Ponadto na Małym Rynku swoje stoiska będą mieli: International School od Cracow, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach (MODR), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Z ramienia Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie obecni będą: wydawnictwo książek ukraińskich „Barnabus Book UA”, sklep ukraińskich marek „Dwa Kolory”, restauracja „Ciepło” oraz cukiernia „Miętowy Królik”. Ze strony włoskiej swoją obecność zaznaczą kawiarnia Katanè z włoskimi/sycylijskimi słodkościami oraz Restauracja 3 Rybki specjalizująca się we włoskiej pizzy. Nie zabraknie także stanowisk Kół Gospodyń Wiejskich z Powiśla Dąbrowskiego, Łętowem i Cianowic, a także stoisk z wyrobami mięsnymi i oscypkami.
Wydarzenie poparło Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC – European Union National Institutes for Culture).
– Zapraszam wszystkich do radosnego świętowania. Odśpiewajmy wspólnie z chórem Kantorei Sankt Barbara „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Odę do radości”. Pokażmy naszą dumę z bycia częścią europejskiej rodziny! – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Dobrze, że jesteśmy razem!
W ramach obchodów 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało specjalną tematyczną stronę internetową: www.20lat.eu. Można tam zgłosić wszystkie wydarzenia powiązane z tematem, takie jak: pikniki, koncerty, konferencje, debaty, szkolenia czy wystawy.
– Zapraszamy wszystkich: instytucje, władze samorządowe, firmy, uczniów, studentów, placówki edukacyjne, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, beneficjentów środków unijnych oraz wszystkich obywateli do promowania swoich wydarzeń. My już zgłosiliśmy nasz piknik, teraz Wasza kolej! – zachęca wojewoda Klęczar.
Czas zatacza koło
Briefing dotyczący pikniku odbył się w miejscu symbolicznym: przy Collegium Novum, gdzie w 2011 roku sprawujący wówczas władzę wojewoda małopolski Stanisław Kracik, marszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zasadzili Unijny Dąb. Rosnące tam drzewko jest pamiątką objęcia przez Polskę po raz pierwszy przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Co istotne, nieopodal rośnie Dąb Wolności, który zasadzono w 1919 roku, aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości.
– Już niebawem będziemy świętować 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. A za kilka miesięcy Polska po raz kolejny będzie sprawowała prezydencję w UE. Dobrze, że jesteśmy razem! Dobrze, że polskie drogi i ścieżki doprowadziły nas do tego punktu w naszej historii! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie