KsiążkiKultura

Podróż przez świat literackich dziwów i inspiracji – spotkania autorskie z Radkiem Rakiem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na spotkania autorskie z Radkiem Rakiem, autorem książki Nic dziwnego, towarzyszącej 26. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Książka Nic dziwnego autorstwa uznanego pisarza Radka Raka towarzyszy 26. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. To doroczne wydarzenie, będące wielkim świętem małopolskich zabytków, odbędzie się w dniach 18–19 oraz 25–26 maja 2024 roku. Otwierając drzwi do mniej znanych lub rzadziej odwiedzanych, a niekiedy niedostępnych na co dzień obiektów, Małopolski Instytut Kultury – organizator wydarzenia – odkrywa przed publicznością niezwykłe bogactwo kulturowe regionu.

Tradycyjnie każdej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego towarzyszy książka, która wpisuje się w temat przewodni wydarzenia. Autorzy – w większości dobrze znani czytelnikom pisarze i pisarki – biorą na warsztat postaci i wydarzenia historyczne związane z zabytkami, twórczo przekładając je na język literatury. Tak jest i w tym roku.

Książka Nic dziwnego Radka Raka zabierze czytelników do świata, gdzie fakty splatają się z wytworami wyobraźni, prowokując do refleksji nad granicami między tym, co zwyczajne, a tym, co zwykliśmy nazywać dziwnym.

Zaludniają ją wizjonerzy, ekscentrycy i outsiderzy, którzy w swoich czasach uważani byli za dziwaków. Jak rzeźbiarz samouk, który miał też drugą pasję: mozolnie konstruował skrzydła i marzył, by wzlecieć na nich z przykościelnej wieży… Albo wawelski stróż, który zapuszczał się w klasztorne korytarze, by rozwikłać pewną zagadkę kryminalną.

Miłośnicy literatury, pasjonaci historii, wielbiciele zagadek i mrocznych opowieści osnutych mgłą – wszyscy oni znajdą tu coś dla siebie!

Radek Rak – z zawodu weterynarz, z wyboru pisarz. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli przyniosła mu rozgłos i wiele nagród, w tym Nagrodę Literacką Nike 2020. Odbiorcom Dni Dziedzictwa dał się już poznać za sprawą jednego z opowiadań składających się na antologię Ornament (2023). Mieszka w Krakowie.

Miejsca i terminy spotkań:

Tarnów

7 maja (wtorek), godz. 17:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego, ul. Krakowska 4

Spotkanie, z udziałem redaktorki książki Joanny Nowostawskiej-Gyalókay z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, poprowadzi Marzena Wołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Kraków

9 maja (czwartek), godz. 18:00

Budynek nr 5 na Wawelu, sala im. Mariana Sigmunda (I p.)

Spotkanie, z udziałem redaktorki książki Joanny Nowostawskiej-Gyalókay z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, poprowadzi Georgina Gryboś z Radia Kraków Kultura. Spotkanie otworzy Edyta Łężniak z Biblioteki Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wstęp wolny.

Podczas obydwu spotkań uczestnikom będą rozdawane bezpłatne egzemplarze książki.

Po Dniach Dziedzictwa publikacja będzie dostępna także w formie e-booka i audiobooka.

Partnerzy spotkań:

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close