Książki

Spotkanie: “Kto raz dotknął filozofii…”. O Adamie Zagajewskim oraz książce Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią

14 maja 2024 o godzinie 18:00 w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20, Kraków

„Kto raz dotknął filozofii, jest zgubiony” pisał poeta Adam Zagajewski. W jego twórczości filozofia pojawia się pod rozmaitymi postaciami, ale przede wszystkim ściśle splata się z życiem.

Anna Arno i Anna Czabanowska-Wróbel w rozmowie z Dorotą Siwor mówić będą o formach obecności filozofii w jego twórczości, o dialogu, który poeta prowadzi, wreszcie o filozofii życia, którą można odczytać w wierszach. Wspólnie poszukiwać będą odpowiedzi na pytanie, co dziś dla siebie odnajdywać może w poezji Zagajewskiego czytelnik. Punktem wyjścia dyskusji jest książka Zagajewski.

Poezja rozmawia z filozofią, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w grudniu 2023 roku. Publikacja ta nawiązuje tytułem do książki Zagajewskiego Poeta rozmawia z filozofem (i pomieszczonego w niej eseju o Herbercie i Elzenbergu), co podkreśla, że związki filozofii i poezji w przypadku twórczości Zagajewskiego są szczególnie bliskie, obejmują różne obszary i ujawniają się na wielu poziomach. Ten splot widoczny jest przede wszystkim w samym myśleniu poety o świecie, w próbach dociekania sensu i możliwości poznania, w poszukiwaniach całości i stawianiu pytań o to, kim jest człowiek.

Poeta przywołuje także konkretne koncepcje filozoficzne, konfrontuje je z doświadczeniem życia, rozpatruje ich przydatność podczas trudnej ludzkiej podróży. Przewrotnie wiersz, z którego pochodzi cytat przywołany w tytule spotkania, odczytać można jako wyraz przekonania, iż w wielości, w rozmaitości dróg, w odmienności metod filozofii i poezji ujawnia się sens ludzkich poszukiwań, dążenia do poznania, radości, prawdy.

Spotkanie “Kto raz dotknął filozofii…”. O Adamie Zagajewskim oraz książce Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią odbędzie się  14 maja 2024 o godzinie 18:00 w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20, Kraków

Na spotkanie zapraszają: Wydawnictwo UJ, Wydział Polonistyki UJ oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close