Kraków

Walka z COVID-19. Strategia dla Małopolski Zachodniej

Koronawirus postawił przed nami wszystkimi szereg wyzwań, ale dostarczył też niezliczonych przykładów solidarności, dobrej współpracy i odpowiedzialności. Administracja rządowa współpracuje z samorządami, włodarze gmin i powiatów nawzajem się wspierają, a dyrektorzy szpitali na co dzień udzielają sobie pomocy. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich działań jest bezpieczeństwo Mieszkańców.

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicewojewodów Zbigniewa Starca oraz Józefa Leśniaka z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem spotkania było uzgodnienie strategii walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że od 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Z kolei w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem.

– To modelowy przykład współpracy w regionie, w sąsiadujących powiatach – przykład działań uzgodnionych i wypracowanych z dyrektorami szpitali, ordynatorami oddziałów, a zarazem pełnomocnikiem Wojewody Małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim dr. Wojciechem Serednickim. Małopolska Zachodnia otrzymuje realne wsparcie oparte na ścisłym współdziałaniu dwóch szpitali – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości “niecovidowych” pacjentów internistycznych z regionu.

– Wszystkie placówki medyczne tworzą system naczyń połączonych. Doskonale widać to na przykładzie porozumienia pomiędzy szpitalem oświęcimskim i chrzanowskim. Na analogicznej zasadzie współpracować będą kolejne placówki w regionie – dodaje wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

– Dzięki dobrej współpracy, a także wsparciu organów założycielskich możemy odpowiedzialnie budować system opieki nad pacjentami z COVID-19 w regionie, a zarazem zabezpieczać potrzeby pacjentów “niecovidowych”. Bezpieczeństwo Mieszkańców jest naszym wspólnym celem i priorytetem – podsumowują dyrektorzy Edward Piechulek i Artur Baranowski.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *