Szkoła w czasie epidemii – jak przygotowują się Czechy
Posłowie czeskiego parlamentu uchwalili w środę zmianę w ustawie o szkolnictwie, która wprowadza obowiązek uczestnictwa uczniów w nauczaniu na odległość. Nowelizację przyjęto w związku z pandemią koronawirusa, ale ma ona zastosowanie w przypadku innych sytuacji kryzysowych.
Przeczytaj również:
Debata i głosowanie przebiegły w skróconym trybie i bez pierwszego czytania, aby przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ustawę mógł zatwierdzić Senat i podpisać prezydent Milosz Zeman.
Nowelizacja uznała, że nauka przy zamkniętych szkołach oznacza dla uczniów taki sam obowiązek szkolnych jak standardowe zajęcia.
Zgodnie z przyjętymi przepisami szkoły muszą określić warunki nauczania na odległość w swoich regulaminach. Muszą także ustalić zasady oceniania postępów uczniów, a także system ewentualnego usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach. Nowelizacja przewiduje, że o zamknięciu szkół i przejściu na system nauczania na odległość będzie decydować ministerstwo zdrowia lub krajskie (wojewódzkie) stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Podczas trwającej pandemii Covid-19 w Czechach uczniowie nie uczęszczali do szkół od połowy marca. W niektórych instytucjach oświatowych ta przerwa trwała do czerwca.
Resorty szkolnictwa i zdrowia zakładają, że w nowym roku szkolnym 2020/2021 uda się uniknąć decyzji o zamykaniu szkół i podejmowaniu nauki na odległość. W tym celu przyjęto system zasad higienicznych, m.in. nakaz noszenia maseczek przez uczniów poza lekcjami. Nie zdecydowano się jednak na ograniczanie liczby uczniów w klasach.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Jeden komentarz