Świat

Przeprosiny Marka Zuckerberga w Senacie USA – Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne

Podczas przesłuchania w Senacie USA, Mark Zuckerberg, CEO Facebooka, złożył przeprosiny rodzinom ofiar dzieci, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego za pośrednictwem platform należących do firmy Meta, macierzystej spółki Facebooka. Zuckerberg stanął przed senatorami w środę, odpowiadając na pytania w ramach procesu legislacyjnego, mającego na celu wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ochrony dzieci w internecie.

Na początku przesłuchania Zuckerberg powiedział: “Istniejący dorobek naukowy nie wykazał związku przyczynowego między korzystaniem z mediów społecznościowych a gorszym zdrowiem psychicznym młodych ludzi”. Tymi słowami wywołał ostrą dyskusję m.in. z senatorem Joshem Hawleyem, który zacytował wewnętrzne badania firmy Meta, które wyciekły z Facebooka i wykazały, że Instagram pogorszył wizerunek ciała u jednej na trzy dziewczęta. W innym badaniu Facebooka przeprowadzonym wśród nastolatków w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ponad 40% użytkowników Instagrama, którzy stwierdzili, że czują się “nieatrakcyjni”, stwierdziło, że uczucie to zaczęło się podczas korzystania z aplikacji.

“Wasze własne badania mówią, że pogarszacie życie jednej na trzy nastoletnie dziewczęta, a wy zeznajecie nam publicznie, że nie ma żadnego związku” – powiedział Hawley. “Przez lata przychodziłeś publicznie i zeznawałeś pod przysięgą, że nie ma absolutnie żadnego związku, podczas gdy wewnętrznie dobrze wiesz, że twój produkt jest katastrofą dla nastolatków”.

Po intensywnym przesłuchaniu Marka Zuckerberga, republikański senator Josh Hawley zapytał dyrektora Meta, czy chciałby przeprosić rodziny ofiar, które siedzą na widowni dzisiejszego przesłuchania w Senacie, z których wiele trzyma zdjęcia dzieci, które według nich zmarły lub zostały skrzywdzone z powodu jego platformy.

Zuckerberg wstał od mikrofonu, odwrócił się twarzą do publiczności i zaczął mówić:

“Przepraszam za wszystko, przez co wszyscy przeszliście. Nikt nie powinien przechodzić przez rzeczy, przez które cierpiały wasze rodziny i dlatego tak dużo inwestujemy i będziemy nadal podejmować wysiłki w całej branży, aby upewnić się, że nikt nie będzie musiał przechodzić przez rzeczy, przez które musiały cierpieć wasze rodziny”.

Obok Zuckerberga, przed senacką komisją zeznawali także inni czołowi przedstawiciele branży technologicznej, w tym Linda Yaccarino (X, dawniej Twitter), Evan Spiegel (SNAP), Shou Zi Chew (TikTok) oraz Jason Citron (Discord). Przesłuchanie to było odpowiedzią na rosnące statystyki, przedstawione przez senatora Dicka Durbin i Krajowe Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, wskazujące na alarmujący wzrost liczby przypadków szantażu seksualnego (sextortion), w których dzieci są nakłaniane do wysyłania nagich zdjęć i filmów przestępcom.

Senatorowie skrytykowali Zuckerberga i innych liderów platform internetowych za zaniedbania, które, ich zdaniem, przyczyniły się do występowania przestępstw seksualnych wobec dzieci na ich stronach. Zdaniem senatora Grahama, Zuckerberg choć tego nie chce, to ma krew na rękach, a Hawley zastanawiał się, czy istnieją powody, dla których nie można byłoby pozwać jego firmy.

Prace nad ustawą dotyczącą przeciwdziałania wykorzystywaniu dzieci w sieci nabrały tempa po licznych doniesieniach o szkodliwych treściach pojawiających się na platformach należących do Metay. Celem nowych przepisów ma być nie tylko walka z przestępstwami w sieci, ale również umożliwienie ofiarom i ich rodzinom dochodzenia odszkodowań od platform internetowych.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

2 komentarzy

  1. Stworzył największe przekleństwo naszych czasów, ale razem z innymi Panami wymienionymi w tekście, od TikToka czy SNapchata…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close