Świat

K2 zdobyte! Pierwsze zimowe wejście na morderczą górę

K2 zdobyte. Dawa Sherpa potwierdza, że o godzinie 17 Szerpowie stanęli na K2. Cała 10 wspinaczy stanęła na szczycie K2. 

Teraz wspinaczy czeka droga powrotna, szczególnie niebezpieczna gdyż zejście będzie odbywać się już w warunkach nocnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Chhang Dawa Sherpa 🇳🇵 (@14dawa)

W składzie wyprawy jest 10 Szerpów: Nirmal Purja (w 2019 r. w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników), Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa(zdobywca Korony Himalajów i Karakorum), Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

Po godzinie 12 polskiego czasu pojawiła się informacja, że “wszyscy są cali i bezpieczni”, a czoło wspinaczki miało się zatrzymać 20 metrów przed szczytem i poczekać na pozostałych wspinaczy by razem wejść na szczyt.

Pod szczytem K2 w tym roku jest wyjątkowo tłoczno, oprócz wyprawy Szerpów jest również ogromna wyprawa komercyjna organizowana przez agencję Seven Summit Treks. W niej uczestniczy m.in. Polka – Magdalena Gorzkowska, 28-latka, była lekkoatletka, która dziś miała dotrzeć do obozu trzeciego .


Dotychczasowe zimowe wyprawy:

  • 1987/1988 – polsko-kanadyjsko-brytyjska wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę od strony pakistańskiej. W skład wyprawy weszło 13 Polaków, 7 Kanadyjczyków i 4 Brytyjczyków. 2 marca Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy założyli obóz III na 7300 m n.p.m.
  • 2002/2003 – Netia K2 – Polska Wyprawa Zimowa. Kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki. Wyprawa dotarła do wysokości 7650 m n.p.m.
  • 2011/2012 – wyprawa rosyjska składająca się z dziewięciu wspinaczy, kierownika i lekarza osiągnęła wysokość 7200 m. Zakończyła się śmiercią Witalija Gorelika
  • 2017/2018 – Polska wyprawa na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego[3]. W skład wyprawy wchodziło 17 uczestników. 19 lutego Adam Bielecki i Denis Urubko założyli C3 na wysokości 7200 m, a 20 lutego dotarli na 7400 m. 26 lutego w samotnym wyjściu Denis Urubko dotarł na 7600 m. Na początku marca 2018 kierownik Krzysztof Wielicki ogłosił koniec wyprawy z powodu niekorzystnych prognoz pogody oraz wzrostu zagrożenia lawinowego.

K2, Czogori – ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. K2 jest tak niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że trudności techniczne (wspinaczkowe) w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko – na wysokości 8000 m. Dodatkowym czynnikiem jest wysokość góry ponad otaczające ją lodowce – w każdą stronę szczyt opada ponad 3-kilometrowej wysokości ścianami. Ponadto wejście na K2 utrudnia gorsza od panującej na Evereście pogoda, gdyż K2 jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem.

Najpopularniejsza droga na szczyt wiedzie przez Żebro Abruzziego. Są tam dwie trudne technicznie sekcje – Komin House’a i Czarna Piramida. Gdy wspinacze mają to za sobą, muszą zmierzyć się jeszcze ze żlebem Bottleneck („Szyjką od butelki”), nad którym znajduje się ogromny serak. To ostatni ośmiotysięcznik, którego nie udało się zdobyć zimą. Z powodu wysokiego odsetka wypadków śmiertelnych nazywany bywa „Górą Mordercą”.

Pierwszy raz zdobyty 31 lipca 1954 przez wyprawę włoską dowodzoną przez Ardito Desio. Drogą przez Żebro Abruzziego, czyli od strony południowo-wschodniej, na szczyt weszli Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Wyprawa korzystała ze wspomagania tlenem. Podczas wyprawy w obozie II na wysokości 5900 m na ostre zapalenie oskrzeli zmarł Mario Puchoz.

Ciekawostki:

  • Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2 (23 czerwca 1986, godz. 10:15 czasu lokalnego).
  • 26 lipca 2014 szczyt zdobyła rekordowa liczba wspinaczy – 32. Wcześniej rekordowym dniem był 31 lipca 2012, kiedy szczyt zdobyło 28 osób.
  • 22 lipca 2018 Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z K2.

Źródła: skardu.pk | wikipedia

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close