Kultura

Krakowski Klub Książki Wegańskiej: “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”

W najbliższą sobotę (29 kwietnia) w Krakowie Tuż po zakończeniu wykładu “Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie“(godz. 16:00 w Instytucie Filozofii UJ przy ul. Grodzkiej 52), w kawiarni i księgarni podróżniczej Bonobo (Mały Rynek 4), odbędzie się trzecie w tym roku, a siódme w ogóle, spotkanie Krakowskiego Klubu Książki Wegańskiej (KKKW). Klub, otwarty dla każdej osoby zainteresowanej dyskusją, spotka się, by porozmawiać o książce “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” autorstwa Dariusza Gzyry (wydanej w 2018 r. przez Krytykę Polityczną).

W jednej z recenzji książki napisano następujące słowa:

“Wydawało mi się, że jestem zorientowany w sytuacji zwierząt i głównym powodem, dla którego porzuciłem mięso, był sprzeciw wobec chowu przemysłowego. A mimo to książka Gzyry mną potrząsnęła. Nie wstrząsnęła (autor zdecydowanie unika taniego epatowania wszystkimi horrorami jakim poddajemy zwierzęta) ale właśnie potrząsnęła. Gzyra buduje bardzo spójny, sensowny i etycznie przekonujący światopogląd, w którego centrum są wszystkie zwierzęta (także ludzie). Pokazuje, jak poszczególne okołozwierzęce tematy (ubój rytualny, wędkarstwo, produkcja futer, zwierzęta w cyrku) są tylko instancjami znacznie szerszego problemu jakim jest miejsce zwierząt w kulturze, polityce, ekonomii, religii, tradycji. To spokojna (na tyle, na ile można na spokojnie pisać o nieskończonej krzywdzie zwierząt) prezentacja wizji bardziej sprawiedliwego, etycznego świata, w którym szanowana jest autonomia zwierząt”.

W innej natomiast, że to:

“Najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o lubieniu zwierząt i prostej konsekwencji tego uczucia. Napisana przystępnym językiem, rzeczowa, bez zbędnego patosu czy grania na emocjach. Autor rozbiera na czynniki pierwsze szowinizm gatunkowy w naszym wykonaniu i zastanawia się nad jego przyczynami”.

Czy po pięciu latach od premiery książka “Dziękuję za świńskie oczy” wciąż potrząsa, a może wstrząsa? Czy weganizm to akt oporu? Czy musi się wiązać z sentymentalizmem? A może – jak napisał Jean Baudrillard – “nasz sentymentalizm w stosunku do zwierząt jest w szczególności swego rodzaju znakiem pogardy, jaką je darzymy”? Między innymi tego dotyczyć będzie dyskusja w Bonobo przy Małym Rynku. Autor książki będzie gościem specjalnym spotkania KKKW.

wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/610323624284981

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Autor niezwykłej i ważnej książki “Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszonej do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych “Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”, przygotowywanego dla Krytyki Politycznej. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych oraz studiami nad weganizmem.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close