Coraz bliżej ŚwiętaPrzepisy

Dwór Korona Karkonoszy przedstawia przepis na: Piernik Staropolski

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen ciepła, rodzinnych spotkań i niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzą nie tylko migoczące światełka i świąteczne dekoracje, ale także zapachy wydobywające się z kuchni. Jednym z najbardziej charakterystycznych i ukochanych aromatów tych magicznych dni jest zapach pieczonego piernika. Piernik staropolski, z jego głęboką historią i bogactwem smaków, to wypiek, który od wieków rozgrzewa serca i domy Polaków, będąc jednym z najważniejszych elementów świątecznej tradycji.

Dwór Korona Karkonoszy chciałby podzielić się z Wami przepisem na piernik staropolski, który jest prawdziwą esencją świątecznego ducha. Jego wyjątkowy smak, wynikający z połączenia miodu, przypraw korzennych i kandyzowanych owoców, przeniesie Was w podróż do czasów dawnych, pełnych radości i wspólnego celebrowania. Przygotowanie tego wyjątkowego ciasta to nie tylko kulinarna przygoda, ale również sposób na spędzenie czasu z rodziną, tworząc wspomnienia, które zostaną z nami na długie lata.

Zapraszamy więc do kuchni, aby razem krok po kroku przejść przez proces tworzenia piernika staropolskiego – ciasta, które swoim bogatym smakiem i aromatem, jest w stanie wprowadzić każdego w radosny nastrój świąteczny.

PIERNIK STAROPOLSKI

SKŁADNIKI

  • 500 g miodu naturalnego, może być wielokwiatowy
  • 1,5 szkl. cukru
  • 200 g masła
  • 1 kg mąki pszennej tortowej
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sosy oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • Pół łyżeczki soli
  • 2 torebki przyprawy korzennej do piernika (łącznie 80 g)

PRZYGOTOWANIE

Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wystudzić.

Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w zimne miejsce (np. do lodówki) na 5-6 tygodni.

Uwaga: wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkować, trzeba tylko podsypać mąką.

Piec na 5-7 dni przed świętami.

PIECZENIE

Ciasto podzielić na 3 równe części.
Przygotować 3 blachy, każda o wymiarach 39 x 26 cm. Posmarować je masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Blaty można też upiec jeden po drugim, gdy posiadamy tylko jedną blaszkę.

Każdą z części piernika rozwałkować na grubość około 0,5 cm, wyłożyć do blaszki, wyrównać.

Piec w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez 15-20 minut. Piernik mocno rośnie, podwaja swoją objętość. Wyjąć, wystudzić.

Wystudzone blaty piernikowe przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (ok. 1 kg), przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć. Odstawić do skruszenia na 3-4 dni w chłodne miejsce.

Piernik polać czekoladą lub lukrem. Posypać posiekanymi orzechami włoskimi.

Długo zachowuje świeżość, wystarczy zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę by nie wysychał.

Przepis i zdjęcia: Dwór Korona Karkonoszy

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close