Polska

W środę w PE wysłuchanie na temat prawa do aborcji w Polsce

W środę europosłowie będą dyskutować o prawach kobiet i praworządności w Polsce. W spotkaniu weźmie udział m.in. europejska komisarz ds. równości i polska przewodnicząca Rady Rodziny.

Wysłuchanie jest organizowane wspólnie przez komisje: Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia.

„Dyskusja skoncentruje się na wpływie podjętych już działań oraz ataków na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet oraz ich prawa w Polsce, takie jak prawo dostępu do opieki zdrowotnej, prawo do prywatności, prawo do edukacji” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej PE.

Podczas pierwszej sesji europosłowie będą rozmawiać z komisarz ds. równości Heleną Dalli.

W drugiej części spotkania udział wezmą: Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet, oraz Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Dyskusja zaplanowana jest w godzinach 13.45 – 15.15. Wysłuchanie będzie można śledzić online.

W październiku 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcja dopuszczalna jest w dwóch przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia kobiety lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

EuroPAP News

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *