Spektakle

Premiera „Byłam żoną Boba Marleya” z Katarzyną Chlebny w roli Rity Marley

Teatr KTO rozpoczyna Nowy Rok premierowo. Już 27 stycznia Katarzyna Chlebny (znana m.in. z roli Kory w spektaklu „Kora. Boska”), wystąpi w roli Rity Marley, żony jednego z najsłynniejszych wokalistów reggae na świecie – Boba Marleya. Monodram „Byłam żoną Boba Marleya” autorstwa Małgorzaty Jantos, na scenie KTO wyreżyseruje Paweł Szumiec. Za aranżację muzyczną odpowiada Aleksander Brzeziński.

Bilety na spektakle dostępne są w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod numerem tel. 12 633 89 47 oraz Online >>> https://bilety.teatrkto.pl/

Spektakl „Byłam żoną Boba Marleya” to muzyczna opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, kobiecie, która przez szesnaście lat była żoną największej gwiazdy muzyki rodem z Jamajki, ale także ikony pop kultury, do dzisiaj pobudzającej wyobraźnię młodszych i starszych buntowników przeciwko złu i niesprawiedliwości świata.

Mimo historycznych odniesień, twórców spektaklu interesuje przede wszystkim portret kobiety, która żyjąc u boku sławnego na całym świecie męża, próbuje uwolnić się od zależności i odnaleźć swoją własną drogę.

W monodramie „Byłam żoną Boba Marleya” szukamy (prawie) uniwersalnych cech współczesnej kobiety, która walczy o siebie i dąży do tego, by wyzwolić się spod męskiej dominacji. Chcemy, by powstała wielowymiarowa historia o kobiecie zastanawiającej się: Kim jestem? Od czego muszę się uwolnić? Gdzie zmierza moje życie? To są bardzo uniwersalne prawdy. Nie będziemy sugerować żadnych odpowiedzi. Skupimy się na stawianiu pytań… – mówi reżyser Paweł Szumiec

„Byłam żoną Boba Marleya” jest też historią o trudnej miłości, która prowokuje do refleksji na temat poświęcenia i tolerancji. Jest opowieścią o uczuciu tym trudniejszym, że czasami zamkniętym w ciasnych ramach, wywodzącego się z Jamajki, chrześcijańskiego ruchu Rastafari.

Równoprawną bohaterką spektaklu jest muzyka. Zabrzmi ona m.in. w piosenkach Boba Marleya i Rity Marley (np. „Is This Love”, „No Woman, No Cry”), wykonywanych na żywo z zespołem Mamas & Trawas, specjalnie powołanym na potrzeby przedstawienia.

Wierzymy, że największym atutem naszego spektaklu jest odtwórczyni roli Rity Marley – Katarzyna Chlebny – która granej przez siebie bohaterce i interpretacjom piosenek nadaje swój indywidualny rys. Wierzymy więc, że kreacja aktorki spowoduje, że mimo odległości kulturowej z Polski na Jamajkę, widz podda się opowieści w transowym rytmie reggae i wyruszy w tą nieco egzotyczną podróż. – dodają twórcy.


Autorka monodramu: Małgorzata Jantos
Reżyseria i dramaturgia: Paweł Szumiec
Kierownictwo muzyczne, muzyka, aranżacje: Aleksander Brzeziński
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun
Wykonanie kostiumów: Elżbieta Kwasek
Multimedia: Wojtek Kapela

Występują:
Katarzyna Chlebny w roli Rity Marley
Zespół muzyczny Mamas & Trawas w składzie Aleksander Brzeziński, Jakub Nieć, Damian Mielec

Premiera: 27 stycznia 2023 w Teatrze KTO

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close