Zdrowie

Operacja powiększenia piersi prawie zawsze prowadzi do operacji rewizyjnej, ale kobiety nie zawsze o tym wiedzą

Operacja piersi prawie zawsze prowadzi do operacji rewizyjnej, ale kobiety nie zawsze o tym wiedzą, gdy wyrażają na nią zgodę – informują naukowcy z QUEENSLAND UNIVERSITY OF TECHNOLOGY.

Powikłania po powiększaniu piersi są bardziej powszechne niż w przypadku innych operacji plastycznych, jednak wiele kobiet poddających się takim zabiegom często nie wie o związanym z nimi ryzyku, twierdzą naukowcy z QUT.

Autorzy nowego artykułu argumentują potrzebę wczesnego (i znacznie prostszego) ujawniania tych zagrożeń oraz wysokiego prawdopodobieństwa konieczności przeprowadzenia operacji rewizyjnej, tak aby kobiety wyrażające zgodę miały lepsze zrozumienie tego, co może się wydarzyć.

“Australijska branża chirurgii estetycznej jest warta miliardy, ale wewnątrz branży istnieją obawy dotyczące potencjalnych kwestii związanych z tym, czy pacjenci są w pełni poinformowani” – powiedział dr Stephen Whyte, główny autor, ekonomista behawioralny, starszy pracownik naukowy i zastępca dyrektora Centrum Ekonomii Behawioralnej, Społeczeństwa i Technologii QUT (BEST Centre).

“Badania wskazują, że prawie jedna na pięć kobiet uważa, że ich oczekiwania przedoperacyjne nie odpowiadały doświadczeniom i wynikom pooperacyjnym”.

Artykuł zatytułowany “Factors impacting informed consent in cosmetic breast augmentation”, opublikowany w czasopiśmie The Breast, jest współautorstwem profesor nadzwyczajnej Laury Bray, Martina Brumptona, dr Bena (Ho Fai) Chana, dr Timothy’ego S Peltza (UNSW), Manishy Tamar, profesora Uwe Dullecka i wybitnego profesora Dietmara W Hutmachera.

Naukowcy przeprowadzili randomizowany, nagrany na wideo eksperyment z udziałem 178 kobiet w wieku 18-40 lat zaangażowanych w hipotetyczną “pierwszą konsultację” z dwoma doświadczonymi chirurgami piersi z Australii.

Pytania zadawane uczestniczkom obejmowały ich wiek, wzrost i wagę, postrzeganie rozmiaru piersi, stan cywilny, poziom wykształcenia i to, czy mają dzieci. Naukowcy zmierzyli również ich orientację społeczno-seksualną za pomocą inwentarza orientacji społeczno-seksualnej, skali ankietowej stosowanej do pomiaru indywidualnych różnic w liberalizmie seksualnym.

Okazało się, że kobiety, które uważają się za zdrowsze, są w jakiejś formie zaangażowanego związku, są stabilne emocjonalnie i mają wyższy poziom wykształcenia, są bardziej skłonne do zrozumienia ryzyka związanego z kosmetycznym powiększaniem piersi i mniej skłonne do podjęcia decyzji o zabiegu lub polecenia go przyjaciółce.

Niewielkie ryzyko związane z powiększaniem piersi może obejmować krwawienie w trakcie lub po operacji, infekcję, zakłócenia w przyszłych badaniach mammograficznych, gromadzenie się płynu wokół implantu oraz zmiany w odczuwaniu brodawki sutkowej i piersi. Wyższe ryzyko może obejmować pęknięcie i opróżnienie implantu, przykurcz torebkowy i wtórną operację z nowymi, często dużymi bezpośrednimi kosztami finansowymi.

“W przypadku pacjentek, które poddają się operacji powiększenia piersi w stosunkowo młodym wieku, na przykład w wieku 20 lat, prawdopodobieństwo operacji rewizyjnej w ciągu ich życia jest bliskie 100%” – powiedział dr Whyte.

“Wśród chirurgów plastycznych panuje coraz większa zgoda co do tego, że na etapie wyrażania zgody na konsultację między pacjentem a lekarzem istnieje potencjalna kwestia dotycząca tego, czy pacjenci są w pełni informowani o krótkoterminowym i długoterminowym ryzyku, czy to medycznym, czy finansowym”.

“Istnieją ścisłe dokumenty prawne, które wyraźnie wskazują na wszystkie potencjalne zagrożenia, ale dokumenty te mogą być niejasne, skomplikowane lub niewystarczające do wyraźnego zilustrowania prawdopodobieństwa wystąpienia takich zdarzeń u potencjalnych pacjentów. Potencjalni pacjenci mogą więc irracjonalnie przypisywać bardzo małe prawdopodobieństwo negatywnym skutkom operacji.

“Część dokumentacji jest trudna do zinterpretowania i przekazania nawet przez przeszkolonych medycznie ekspertów. Nasze odkrycia podkreślają potrzebę jaśniejszego przedoperacyjnego ujawniania informacji i formularzy zgody skomponowanych prostszym językiem”.

The Breast | DOI: 10.1016/j.breast.2023.02.007

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close