Badania naukowe w kosmetologii i dermatologii

Mikronakłuwanie poprawia wygląd blizn pooperacyjnych – zwłaszcza jeśli zostanie wykonane wcześnie

Procedura zwana mikronakłuwaniem, wykonywana wcześnie po zabiegu chirurgicznym, może poprawić ostateczny wygląd blizn pooperacyjnych – z najlepszymi wynikami, jeśli zostanie wykonana w ciągu sześciu do siedmiu tygodni, donosi badanie w wydaniu Plastic and Reconstructive Surgery®, oficjalnego czasopisma medycznego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS). Czasopismo jest publikowane w portfolio Lippincott przez Wolters Kluwer.

Jest to sprzeczne z “konwencjonalną mądrością”, że zabiegi mające na celu poprawę wyglądu blizn pooperacyjnych powinny być opóźnione nawet o rok, zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez Casey Gene Sheck, DO, i współpracowników pod kierownictwem R. Brannon Claytor, MD, szefa chirurgii plastycznej w Main Line Health w Claytor/Noone Plastic Surgery w Bryn Mawr, Pa. “Nasze odkrycia sugerują, że mikronakłuwanie 6 tygodni po operacji w celu wznowienia procesu gojenia jest opcją poprawy ostatecznych wyników bliznowacenia pooperacyjnego” – piszą naukowcy.

Mikronakłuwanie to niechirurgiczna technika, która została wykorzystana do poprawy wyglądu skóry w wielu schorzeniach, takich jak przewlekłe blizny potrądzikowe. W tej procedurze, po znieczuleniu skóry, końcówka mocy z igłami o różnych rozmiarach jest używana do tworzenia maleńkich kanałów w skórze.

Czasami nazywane “minimalnie inwazyjną przezskórną indukcją kolagenu”, mikronakłuwanie działa poprzez indukowanie własnych czynników gojenia organizmu, takich jak kolagen i elastyna. Zazwyczaj mikronakłuwanie lub inne zabiegi mające na celu poprawę wyglądu blizn chirurgicznych były opóźniane do czasu, gdy blizna w pełni dojrzeje: od 6 do 12 miesięcy. Dr Sheck i współpracownicy ocenili alternatywne podejście wykorzystujące mikronakłuwanie we wcześniejszych fazach procesu gojenia, w celu reaktywacji szlaku gojenia.

W badaniu wzięło udział 25 kobiet z bliznami pooperacyjnymi powstałymi w wyniku różnych zabiegów chirurgii plastycznej/skóry, takich jak usunięcie łagodnych zmian, lifting twarzy lub plastyka brzucha. Każda pacjentka została poddana zabiegowi mikronakłuwania, przy czym pierwszy zabieg wykonano 6 i 16 tygodni po operacji. Drugi i trzeci zabieg wykonano odpowiednio 4 i 8 tygodni później.

Po mikronakłuwaniu pacjenci mieli znaczną poprawę wyglądu blizn, w oparciu o trzy różne standardowe oceny. Na przykład, w skali Patient and Observer Scar Scale (POSAS, z zakresem od 6 do 60, przy czym niższe wyniki wskazują na lepszy wygląd), średni wynik zmniejszył się z 23,7 przed zabiegiem mikronakłuwania do 11,7 podczas obserwacji (2 miesiące po ostatnim zabiegu).

Naukowcy porównali również wyniki pacjentów, którzy rozpoczęli mikronakłuwanie wcześniej, 6 do 7 tygodni po operacji; w porównaniu z późniejszymi, 13 do 16 tygodni. Wyniki wykazały “znacznie lepszą” poprawę wyników POSAS w grupie leczonej wcześniej: z 16,8 do 8,1 w porównaniu z 26,1 do 14,2 w grupie leczonej później. Wyniki były podobne u pacjentów w różnych grupach wiekowych oraz u pacjentów z bliznami zlokalizowanymi na ciele i twarzy.

“Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni ocenić to odkrycie, z pewnością stanowi ono znaczącą zmianę paradygmatu w zarządzaniu bliznami” – podsumowują dr Sheck i współpracownicy. “Pacjenci i chirurdzy zainteresowani maksymalizacją zarządzania bliznami mogą zdecydować się na wczesną interwencję za pomocą mikroigieł przed powstaniem niepożądanych blizn w ramach opieki profilaktycznej”.

W przeciwieństwie do standardowej porady, aby opóźnić leczenie do czasu całkowitego wygojenia blizny, nowe badanie sugeruje, że wczesne mikronakłuwanie – wykonywane w późnej fazie proliferacji/wczesnej fazie dojrzewania gojenia – może znacznie poprawić ostateczny wygląd blizny. Poprawa może wynikać z reaktywacji procesu gojenia w czasie, gdy produkcja kolagenu zaczęła spadać.

DOI: 10.1097/PRS.0000000000009466 | 31 sierpnia 2022 r.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close