Polska

Donald Tusk premierem

Sejm, większością głosów wybrał Donalda Tuska na stanowisko premiera. W głosowaniu, 248 posłów opowiedziało się za jego kandydaturą, a 201 było przeciw. Wstrzymujących się od głosu nie było.

W swoim przemówieniu, Tusk wyraził wdzięczność obywatelom Polski, podkreślając, że to ważny dzień nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla tych, którzy mają nadzieję na lepszą przyszłość. Przypomniał również o swojej młodości, nawiązując do wydarzeń z grudnia 1979 roku, kiedy to uczestniczył w nielegalnej manifestacji w Gdańsku. Podkreślił wpływ, jaki na jego życie wywarły postacie takie jak Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz.

Premier Tusk zwrócił się także do swojej rodziny, przepraszając za wpływ, jaki polityka miała na ich życie, jednocześnie dziękując im za cierpliwość i wsparcie.

W emocjonalnej części przemówienia Tusk odniósł się do swoich dziadków, dedykując im swoje zwycięstwo. Nawiązał tym samym również do słów i działań Jacka Kurskiego.

Na zakończenie, nowy premier Polski zadeklarował gotowość do naprawiania szkód spowodowanych przez poprzednie rządy, obiecując, że każdy obywatel, bez względu na preferencje polityczne, będzie mógł poczuć się w Polsce jak w domu.

Reakcja Jarosława Kaczyńskiego na wybór Tuska

Po wyborze Donalda Tuska na stanowisko premiera, Jarosław Kaczyński, prezes partii PiS, w kontrowersyjnym geście wtargnął na mównicę Sejmu podczas poniedziałkowych obrad. W swoim emocjonalnym wystąpieniu skierował bezpośredni atak w stronę nowo wybranego premiera. Kaczyński oskarżył Tuska o bycie “niemieckim agentem”, mówiąc: „Ja nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno, pan jest niemieckim agentem. Po prostu niemieckim agentem”. Jego słowa spotkały się z reakcją posłów jego ugrupowania, którzy zaczęli skandować „do Berlina!”. To zdarzenie podkreśla dalsze napięcia polityczne i wyzwania, które czekają nowy rząd Donalda Tuska.

Kiedy zaprzysiężenie?

Po zakończeniu obrad Sejmu doszło do spotkania Donalda Tuska z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, do zaprzysiężenia nowego premiera dojdzie w środę 13 grudnia o 9.00.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close