Domowe mini spa

Czosnek niedźwiedzi – dla zdrowia i urody

O cudownych właściwościach zdrowotnych czosnku wiedzą prawdopodobnie wszyscy, a kto z Was zna czosnek niedźwiedzi? Nazywany często czosnkiem dzikim, cygańskim lub cebulą czarownic ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego, ale przewyższa go pod względem zawartości różnych substancji prozdrowotnych. Legenda z czasów starogermańskich głosi, że był to pierwszy posiłek niedźwiedzi po przebudzeniu z zimowego snu, stąd też jego nazwa. Wierzono też, że skoro dodaje sił zwierzęciu to może mieć działanie wzmacniające dla ludzi.

Czosnek niedźwiedzi - domowe mini spa

Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów

Czosnek niedźwiedzi jednak znacznie różni się od znanego wszystkim czosnku pospolitego, nie ma on formy ząbków, lecz jadalnych liści, które zawierają mnóstwo zdrowotnych właściwości.

Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie całej Europy, w Polsce głównie w regionach południowych. Co ważne, czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną.

Jego właściwości znane były już wieki temu, spożywali go Starożytni Rzymianie i Celtowie, był też rośliną użytkową dla wczesnych Słowian.

Właściwości

W czosnku niedźwiedzim znajdziemy między innymi witaminę C, A, E, selen, siarkę, mangan, żelazo i mnóstwo innych niezwykle istotnych dla naszego organizmu mikro- i makroelementów.

Czosnek leczniczy ma liczne właściwości prozdrowotne, w ziołolecznictwie wykorzystywany jest m.in. jako ziele:

  • poprawiające trawienie,
  • przeciwbakteryjne,
  • usuwające toksyny,
  • zapobiegające chorobom układu sercowo-naczyniowego,
  • wspomagające organizm przy przeziębieniach i dolegliwościach układu oddechowego.

Badania farmakologiczne wykazują również działanie przeciwzakrzepowe. Znany jest też z właściwości antynowotworowych, znajdujące się w czosnku niedźwiedzim związki siarki pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych.

Czosnek niedźwiedzi obniża poziom cholesterolu, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru i choroby wieńcowej. Jedząc tę odmianę czosnku można też zapobiec nadciśnieniu.

Czosnek niedźwiedzi - domowe mini spa

Czosnek niedźwiedzi jest łagodny i słodkawy w smaku, pasuje do różnych potraw.

Czosnek niedźwiedzi jest łagodny, słodkawy i ma lekko czosnkowy aromat, możemy go wykorzystywać w kuchni podobnie jak inne gatunki czosnku. Idealnie nadaje się do sałatek ze świeżych warzyw, do zup(pamiętaj by dodać po ugotowaniu! Inaczej czosnek straci smak), do makaronów, twarogów i np. pasty jajecznej. Do przyprawiania potraw najlepiej zaopatrzyć się w młode i świeże liście, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości możemy zakupić czosnek suszony.

Czosnek niedźwiedzi dla urody

Czosnek niedźwiedzi ma też właściwości dla naszej urody, dlatego warto włączyć go do naszej diety.

Pozwala zachować zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci dzięki wysokiej zawartości siarki, która jest jednym z głównych składników kreatyny – białka skóry, włosów i paznokci. Gdy występuje jej niedobór skóra staje się blada i zmęczona, a włosy i paznokcie łamliwe.

Czosnek pozwala też złagodzić stany zapalne charakterystyczne dla trądziku.

Maseczka z czosnku niedźwiedziego na zmiany trądzikowe

Składniki:

  • 1 łyżka czosnku niedźwiedziego (starte lub ususzone liście)
  • 1 łyżka jogurtu
  • 1 łyżka miodu

Wszystkie składniki mieszamy w miseczce na jednolitą papkę i nakładamy na twarz na ok. 15 minut po czym zmywamy letnią wodą. Tak przygotowana maseczka ma działanie łagodzące dla stanów zapalnych charakterystycznych przy trądziku, jak również odświeżające i wygładzające.


Tekst pochodzi z bloga Domowe mini spa

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close