Kultura

Arcydzieło na aukcji. Obraz „Autoportret z kwiatem koniczyny” autorstwa Jacka Malczewskiego na licytacji

Na licytacji organizowanej w niedzielę 18 października 2020 o godz. 17:00, przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 53 dzieła Sztuki Współczesnej oraz 80 obiektów Sztuki Dawnej.

Po tym jak na marcowej aukcji w Agra-Art obraz Malczewskiego „Artysta i chimera” został sprzedany za rekordową kwotę 3658000 zł, licytacja „Autoportretu” powstałego w 1909 roku, rozpocznie się od poziomu 700 tys. zł, a jego szacunkowa wartość została określona na 800 tys. – 1,5 mln zł.

Opisywane i reprodukowane w wielu wydawnictwach arcydzieło urzeka intensywnością barw. Umieszczenie postaci na tle pejzażu i strój modela przywołują renesansowe portrety włoskich mistrzów. Sylwetka odziana w złoto ukazuje artystę pewnego swej wartości oraz wiary w oddziaływanie sztuki, a koniczynę należy potraktować jako symbol ludzkich sił witalnych.

Obraz od momentu powstania, do teraz, wchodził w skład rodzinnej kolekcji zapoczątkowanej przez Zygmunta Ziembickiego – krakowskiego przedsiębiorcę i kolekcjonera. Zygmunt Ziembicki był blisko zaprzyjaźniony z artystą, który został ojcem chrzestnym jego syna.

Na licytacji pojawią się także obrazy m.in.: Juliana i Jerzego Kossaków, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego.

W części poświęconej Sztuce Współczesnej, na uwagę zasługuje oferta sprzedaży dzieła autorstwa Wilhelma Sasnala „Agnieszka Szydłowska” z 2001 roku. Kompozycja przedstawiająca dziennikarkę radiową w studio, będzie oferowana z ceną wywoławczą 250 tys. zł. Warto podkreślić, że obrazy artysty, który osiągnął spektakularny sukces na międzynarodowym rynku antykwarycznym (w 2008 roku zespół trzech jego obrazów osiągnął w Londynie cenę 229250 funtów, czyli ok. 970 tys. zł), rzadko pojawiają się na krajowych licytacjach. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: paryskiego Centrum Pompidou, londyńskiego Tate Modern oraz nowojorskiego MoMA.

Na aukcji pojawią się także dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego oraz Romana Opałki.

Aukcja i wystawa – warszawska galeria Agra-Art, ul. Wilcza 70. Wystawa czynna w godz. 11:00 – 18:00. Wydarzenie bez możliwości uczestnictwa publiczności na sali aukcyjnej. Więcej informacji: www.agraart.pl.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close