Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych zmniejsza lęk, depresję i samotność
W zeszłym miesiącu Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne i amerykański chirurg generalny wydali zalecenia dotyczące zdrowia. Ich obawy i zalecenia dla nastolatków, rodziców i decydentów dotyczyły rosnącej liczby badań, które pokazują, że dwa trendy są ze sobą powiązane.
Młodzi ludzie częściej korzystają z mediów społecznościowych, a ich zdrowie psychiczne cierpi.
Naukowcy z Iowa State University odkryli, że prosta interwencja może pomóc. Podczas dwutygodniowego eksperymentu z udziałem 230 studentów, połowa z nich została poproszona o ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych do 30 minut dziennie i otrzymywała automatyczne, codzienne przypomnienia. Pod koniec eksperymentu uzyskali oni znacznie niższe wyniki w zakresie lęku, depresji, samotności i strachu przed przegapieniem w porównaniu z grupą kontrolną.
Uzyskali również wyższe wyniki w zakresie “pozytywnego afektu”, który naukowcy opisują jako “tendencję do doświadczania pozytywnych emocji opisywanych słowami takimi jak” podekscytowany “i” dumny “. Zasadniczo mieli lepsze spojrzenie na życie.
“Zaskoczyło mnie to, że samopoczucie uczestników poprawiło się nie tylko w jednym wymiarze, ale we wszystkich. Byłam podekscytowana, gdy dowiedziałam się, że tak prosta interwencja polegająca na wysyłaniu codziennego przypomnienia może zmotywować ludzi do zmiany zachowania i poprawy nawyków związanych z mediami społecznościowymi” – mówi Ella Faulhaber, doktorantka w dziedzinie interakcji człowiek-komputer i główna autorka artykułu.
Naukowcy odkryli, że korzyści psychologiczne wynikające z ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych dotyczyły również uczestników, którzy czasami przekraczali 30-minutowy limit czasu.
“Lekcja jest taka, że nie chodzi o bycie doskonałym, ale o włożenie wysiłku, co robi różnicę. Myślę, że samoograniczenie i zwracanie uwagi są sekretnymi składnikami, bardziej niż 30-minutowy benchmark” – stwierdza Faulhaber.
Douglas A. Gentile, współautor i wybitny profesor psychologii, twierdzi, że wyniki ich badań pasują do innych badań, które wyrosły z kinezjologii i dziedzin zdrowia.
“Wiedza o tym, ile czasu spędzamy na codziennych czynnościach i uczynienie czegoś policzalnym ułatwia ludziom zmianę zachowań” – mówi, podając jako przykład Fitbity i codzienne kroki.
Wielu uczestników badania ISU stwierdziło, że pierwsze kilka dni ograniczania było wyzwaniem. Ale po początkowej presji, jeden z nich powiedział, że czuł się bardziej produktywny i w zgodzie ze swoim życiem. Inni przyznali, że lepiej się wysypiają lub spędzają więcej czasu z ludźmi.
Samoograniczenie może być bardziej praktyczne
Gentile i Faulhaber zwracają uwagę, że w innych badaniach analizowano skutki ograniczenia lub powstrzymania się od korzystania z mediów społecznościowych. Jednak wiele z tych interwencji wymaga ścisłego nadzoru i usuwania aplikacji lub korzystania ze specjalnej aplikacji do blokowania lub ograniczania mediów społecznościowych. Podobnie jak odwyk dla osób uzależnionych od narkotyków, zewnętrzna odpowiedzialność może pomóc niektórym użytkownikom. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem niepowodzenia.
“Kiedy odbierana jest nam wolność, zaczynamy stawiać opór” – mówi Gentile. Dodaje, że wyeliminowanie mediów społecznościowych oznacza również utratę niektórych korzyści, jakie mogą one przynieść, takich jak kontakt z przyjaciółmi i rodziną.
Faulhaber twierdzi, że ich badanie rozszerza obecne badania nad mediami społecznościowymi i zapewnia praktyczny sposób na ograniczenie korzystania z nich. Dla każdego, kto chce się ograniczyć, zaleca:
- Stwórz świadomość. Ustaw licznik czasu lub użyj wbudowanej aplikacji wellness, aby zobaczyć, ile czasu spędzasz w mediach społecznościowych.
- Daj sobie łaskę. Uznaj, że nie jest łatwo trzymać się limitu czasowego. Aplikacje społecznościowe są zaprojektowane tak, aby utrzymać zaangażowanie.
- Nie poddawaj się. Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych w czasie przynosi realne korzyści w codziennym życiu.
Naukowcy twierdzą, że ważne jest również, aby pamiętać o tym, jak i kiedy korzystamy z tych platform. Przyszłe badania mogą dalej badać tę kwestię, wraz z długoterminowymi skutkami ograniczenia mediów społecznościowych i tego, co ludzie robią z czasem, który zyskują.
“Żyjemy w epoce niepokoju. Wiele wskaźników pokazuje, że lęk, depresja i samotność pogarszają się, co może sprawić, że poczujemy się bezradni. Ale są rzeczy, które możemy zrobić, aby zarządzać naszym zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem” – mówi Gentile.
Zwracanie większej uwagi na to, ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych i wyznaczanie mierzalnych celów może pomóc.
Jeong Eun Lee, adiunkt w dziedzinie rozwoju człowieka i studiów nad rodziną, przyczyniła się do powstania tego artykułu.
Technology Mind and Behavior | DOI 10.1037/tmb0000111