PrawoPrawo dla kosmetologów

Nowe przepisy – czy to koniec gabinetów kosmetycznych?

Czy kosmetyczki i kosmetolodzy stracą możliwość wykonywania niektórych zabiegów? Czy nowe regulacje będą oznaczały dla części kosmetologów i kosmetyczek konieczność zamknięcia biznesu? Czy niektóre zabiegi będą mogli wykonywać tylko lekarze? Nowe Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych.

Po emisji programu w jednej z telewizji śniadaniowych, podniosło się larum wśród kosmetyczek i kosmetologów, że w związku planowanym i nieuchronnym wejściem w życie nowych przepisów, nie będą mogli wykonywać niektórych zabiegów z zakresu „zaawansowanej pielęgnacji”.

Rozdzwoniły się telefony z pytaniami: Czy kosmetyczki / kosmetolodzy będą mogli wykonywać zabiegi z tzw. „wypełniaczami”? Kiedy regulacja wejdzie w życie? Co ze szkoleniami (dotyczącymi wykonywania zabiegów) w które zainwestowały kosmetyczki i kosmetolodzy, czy w nowym stanie prawnym nie będą nic warte, gdyż nowa ustawa odbierze prawo do wykonywania niektórych zabiegów?

Próżno przeszukiwać Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania.

Poniżej znajdą Państwo analizę prawną szczątkowych uregulowań prawnych które występują w tej materii, a także próbę odpowiedzi na wyżej postawione pytania.

Jednakże zacznijmy od początku.

Od lat znany jest spór kosmetologów z lekarzami, o to które zabiegi mogą być wykonywane przez kosmetologów, a które powinny być wykonywane przez lekarzy.

Jak wiadomo nie ma linii demarkacyjnej jasno rozgraniczającej, które zabiegi może wykonywać kosmetolog, a które nie. Prawdopodobnie ze względu na to, że ciągły rozwój branży beauty, powoduje to, że nawet gdyby taka regulacja powstała, to zaraz byłaby ona nieaktualna. Oczywiście część z Państwa, będąca od dawna w temacie zauważy, że istnieje przecież kryterium odróżnienia zabiegów inwazyjnych od nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych, jakim jest „przerwanie ciągłości tkanek”, czy też sam cel wykonania zabiegu (leczniczy lub wyłącznie estetyczny). Jednak, ze względu na ramy niniejszego artykułu poruszę tę kwestię w innym wpisie.

Dlaczego trwa spór między tymi zawodami? Ponieważ nie ma regulacji prawnych, które wszystko by rozwiązały i uporządkowały.

Nie ma również przepisów rangi ustawowej, które wprost zakazywałyby kosmetyczkom i kosmetologom wykonywania określonych zabiegów. Dlatego każde doniesienia o próbie regulacji w obrębie tej kwestii, budzą uzasadniony niepokój w tej grupie zawodowej.

Nowe Rozporządzenie unijne w sprawie wyrobów medycznych.

26 maja 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG (dalej jako „Nowe Rozporządzenie unijne w sprawie wyrobów medycznych”).

Od kiedy będzie stosowana nowa regulacja?

Nowe Rozporządzenie unijne w sprawie wyrobów medycznych będzie stosowane po upływie 3 lat od dnia wejścia w życie tj. od dnia 26 maja 2020 r.

Polska musi dostosować swoje prawo do tego Nowego Rozporządzenia, w związku z tym dnia 11 października 2019 r. ukazał się projekt ustawy o wyrobach medycznych, mający regulować wykonywanie zabiegów estetycznych. Obecnie projekt ustawy jest konsultowany. Przewidywany okres wejścia w życie to luty 2020 r.

Czytaj dalej na blogu “Prawo w gabinecie”: Czy kosmetyczki i kosmetolodzy stracą możliwość wykonywania niektórych zabiegów?

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Joanna Jachymiak-Rogala

Radca prawny, właścicielka kancelarii w Krakowie, autorka bloga "Prawo w gabinecie". Specjalizuje się w prawie medycznym i odszkodowaniach.

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close