Badania naukowe w kosmetologii i dermatologii

Naukowcy odkrywają potencjalne powiązania mikrobiomu ze starzeniem się skóry

Wpływ starzenia się i czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na promieniowanie UV, na skórę jest dobrze udokumentowany. W miarę jak ludzie starzeją się lub spędzają więcej czasu na słońcu, ich skóra staje się bardziej sucha i pomarszczona. Ostatnie odkrycia zidentyfikowały ekscytujący potencjalny nowy związek z oznakami starzenia się skóry – mikrobiom skóry, zbiór mikroorganizmów zamieszkujących naszą skórę. Wyniki pochodzą ze wspólnego badania przeprowadzonego przez naukowców z Center for Microbiome Innovation (CMI) na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UC San Diego) oraz L’Oréal Research and Innovation.

Ich praca została opublikowana w Frontiers in Aging 11 stycznia 2024 r. w artykule zatytułowanym “Analiza wielu badań umożliwia identyfikację potencjalnych cech mikrobiologicznych związanych z oznakami starzenia się skóry”. Zgodnie z najlepszą wiedzą zespołu, badanie to jest pierwszym, które wyizolowało drobnoustroje związane konkretnie z oznakami starzenia się skóry i zdrowiem skóry, a nie z wiekiem chronologicznym.

Łącząc zaawansowane umiejętności analizy danych CMI z wiedzą i doświadczeniem L’Oréal w zakresie oceny stanu skóry, badanie kompleksowo przeanalizowało dane zebrane podczas 13 badań, które L’Oréal przeprowadził w przeszłości, składające się z danych sekwencji amplikonu 16S rRNA i odpowiadających im danych klinicznych skóry dla ponad 650 uczestniczek w wieku od 18 do 70 lat. Podczas gdy każde z badań uwzględnionych w analizie koncentrowało się na jednym konkretnym obszarze zainteresowania – na przykład zmarszczkach kurzych łapek lub utracie wilgoci – ta wielo-badawcza analiza zestawiła dane w celu wyszukania trendów związanych z konkretnymi drobnoustrojami, przy jednoczesnym uwzględnieniu innych zmiennych, takich jak wiek.

“Poprzednie badania wykazały, że rodzaje drobnoustrojów na naszej skórze zmieniają się dość przewidywalnie wraz z wiekiem” – powiedział autor korespondencyjny Se Jin Song, dyrektor ds. badań CMI. “Nasza skóra zmienia się również fizjologicznie wraz z wiekiem; na przykład pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się bardziej sucha. Istnieją jednak różnice w tym, jak to wygląda u ludzi – prawdopodobnie zauważyłeś, że są osoby, które mają młodszą lub starszą skórę niż wiele innych osób w ich wieku. Korzystając z zaawansowanych metod statystycznych, byliśmy w stanie oddzielić mikroby, które są związane z tego typu oznakami starzenia się skóry, takimi jak zmarszczki kurze łapki, od tych, które są związane z wiekiem jako liczbą chronologiczną”.

Z analizy wyłoniły się dwa znaczące trendy. Po pierwsze, zespół znalazł pozytywny związek między różnorodnością mikrobiomu skóry a bocznymi liniami kantonalnymi (zmarszczki kurze łapki), które są ogólnie postrzegane jako jedna z kluczowych oznak starzenia się skóry. Po drugie, zaobserwowano ujemną korelację między różnorodnością mikrobiomu a przeznaskórkową utratą wody, czyli ilością wilgoci, która wyparowuje przez skórę. Podczas dalszego badania trendów naukowcy zidentyfikowali kilka potencjalnych biomarkerów, które uzasadniają badanie jako mikroorganizmy będące przedmiotem zainteresowania. Byłoby przedwcześnie, aby wnioskować o związku przyczynowym lub praktycznych spostrzeżeniach, ale wyniki badania dostarczyły naukowcom wskazówek dotyczących kolejnych kroków w celu lepszego zrozumienia powiązań drobnoustrojów ze starzeniem się skóry.

“W L’Oréal naszym zobowiązaniem jest tworzenie produktów kosmetycznych, które spełniają unikalne potrzeby każdej osoby. Nasza niedawna współpraca z Center for Microbiome Innovation rzuciła światło na rolę mikrobiomu skóry w starzeniu się, w szczególności na to, jak wpływa on na zmarszczki i ogólną jakość skóry” – powiedział współautor Qian Zheng, szef działu zaawansowanych badań w Ameryce Północnej w L’Oréal. “Badania te są przełomowe w identyfikacji nowych biomarkerów mikrobiologicznych powiązanych z widocznymi oznakami starzenia, takimi jak zmarszczki kurze łapki. To znaczący krok w kierunku opracowania technologii dla zdrowszej, bardziej młodzieńczej skóry. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie nowych wyników, gdy tylko staną się one dostępne, co przyczyni się do dalszego rozwoju społeczności naukowej.

Przyszłe ścieżki badań zaproponowane przez zespół obejmują prace metabolomiczne w celu odkrycia biomarkerów chemicznych związanych ze starzeniem się skóry, a także badania meta-transkryptomiczne nad potencjalnymi celami inżynierii genetycznej. Rozważane są również badania nad innymi warstwami skóry, ponieważ wiele badań koncentruje się na skórze zewnętrznej ze względu na łatwość pobierania próbek.

“Chociaż wyniki badania stanowią postęp w naszej wiedzy na temat mikrobiomu skóry, postrzegamy je jako dopiero początek nowej fazy badań” – powiedział współautor Rob Knight, dyrektor wydziału CMI i profesor pediatrii, bioinżynierii, informatyki i inżynierii oraz nauki o danych na UC San Diego. “Potwierdzając związek między mikrobiomem a zdrowiem skóry, położyliśmy podwaliny pod dalsze badania, które odkryją specyficzne biomarkery mikrobiomu związane ze starzeniem się skóry, a pewnego dnia pokażą, jak je zmodyfikować, aby wygenerować nowe i wysoce ukierunkowane zalecenia dotyczące zdrowia skóry”.

Dodatkowymi współautorami są Tyler Myers, Shi Huang i Shalisa T. Hansen, wszyscy z UC San Diego; oraz Amina Bouslimani, Cecile Clavaud, Anissa Azouaoui, Alban Ott, Audrey Gueniche, Charbel Bouez, Luc Aguilar i Magali Moreau, wszyscy z L’Oréal Research and Innovation.

Badanie zostało sfinansowane w ramach sponsorowanej umowy badawczej między L’Oréal Research and Innovation a Center for Microbiome Innovation na UC San Diego.

Źródło: Frontiers in Aging

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close