Mieszkanie | Dom | Ogród

IKEA Kraków ma już 25 lat. Niepublikowane zdjęcia z 1998 roku

W 1998 roku w Krakowie otwarto pierwszy w południowej Polsce Dom Meblowy IKEA. Wydarzenie budziło olbrzymie emocje. Klienci rozbijali namioty przed sklepem, a kolejka do wejścia zaczęła ustawiać się już o 4:00 w nocy. Z okazji 25. urodzin IKEA Kraków pokazała archiwalne zdjęcia z pierwszych miesięcy funkcjonowania. Czy przez ćwierć wieku aż tak wiele się zmieniło? Oceńcie sami!

Fot. IKEA
Fot. IKEA

Pod koniec lat 90-tych w domach wciąż królowały jeszcze masywne i ciemne meble oraz rozłożyste komplety wypoczynkowe. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania oraz barwne dodatki proponowane przez IKEA wzbudzały więc żywe zainteresowanie. Na otwarcie IKEA do Krakowa zjechały tłumy klientów z ówczesnych województw krakowskiego, tarnowskiego, nowosądeckiego, a nawet rzeszowskiego czy kieleckiego. Warto przypomnieć, że rok 1998 był ostatnim, w którym obowiązywał podział administracyjny Polski na 49 województw.

Fot. IKEA

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Największym hitem okazała się jednak darmowa sofa dla pierwszego klienta. Niektórzy, aby nie przegapić okazji, już 3 dni wcześniej rozbili przed sklepem namioty. Przez cały okres oczekiwania serwowaliśmy im darmowe posiłki z zamkniętej jeszcze restauracji – wspomina Magdalena Gorecka-Przepolska, Specjalista ds. Marketingu, IKEA Kraków (pracuje w sklepie od 1998 roku).

Fot. IKEA

Szał na ręczniki i akcesoria
Dziś IKEA Kraków ma 27 397 mkw. i oferuje ponad 11 tys. produktów. W 1998 roku sklep był jednak o wiele mniejszy. Na powierzchni 11 tys. mkw. dostępnych było zaledwie 6 tys. artykułów. Jednak, jak na tamte czasy, oferta była imponująca. Ludzie byli ciekawi skandynawskich rozwiązań i otwarci na odrobinę szwedzkiego designu w swoich domach. Słowo „odrobina” nie zostało tu użyte przypadkowo. W 1998 roku większość klientów wpadało do IKEA raczej pooglądać niż kupić meble. Z półek błyskawicznie znikały za to akcesoria, takie jak garnki, sztućce oraz charakterystyczne masywne szklanki i kubki, które do dziś goszczą w wielu barach mlecznych. Ogromną popularnością cieszyły się też ręczniki sprzedawane na wagę i kultowe już dziś (i cały czas produkowane w Polsce) stoliki LACK.

Fot. IKEA

IKEA Kraków świętuje 25 lat

Fot. IKEA

IKEA otworzyła swój sklep w Krakowie dokładnie 19 sierpnia 1998 roku. 25 lat obecności w naszym mieście marka postanowiła świętować jednak nieco później. Urodzinowe atrakcje i oferty dostępne są przez cały październik 2023 r. Akcji towarzyszy hasło „My mamy urodziny, ale to Ty dostajesz prezenty”. Odwiedzający IKEA Kraków już przy wejściu zabierani są w sentymentalną podróż w czasie. Przy ruchomych schodach powstało wnętrze stylizowane na pokój dzienny z końca lat 90-tych.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close