Zdrowie

Biała sobota: skorzystaj z darmowych badań

Polska Unia Onkologii, wraz z partnerami, już po raz osiemnasty organizuje Dzień Drzwi Otwartych (tzw. białą sobotę), w placówkach medycznych – głównie onkologicznych i hematoonkologicznych – na terenie całego kraju.

W akcji weźmie udział prawie 30 placówek medycznych, nie tylko z największych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Lublin czy Wrocław, ale także i wielu mniejszych, np. z Brzozowa, Ciechanowa, Legnicy, Siedlec, Zamościa czy Żelechowa.

Nie zwlekaj, możesz wyprzedzić raka

Poza konsultacjami i badaniami, kolejnym ważnym elementem obchodów białej soboty będzie szeroko pojęta edukacja zdrowotna. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że poprzez swój styl życia, można znacząco zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

Tymczasem, onkolodzy szacują, że nawet połowy zachorowań na nowotwory można by uniknąć, dzięki stosowaniu się do zasad zdrowego stylu życia, zawartych np. w “Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem”.


Gdzie w Krakowie udać się na bezpłatne konsultacje w trakcie Dnia Drzwi Otwartych? Kraków: Bezpłatne porady, konsultacje i badania onkologiczne


Jak zapobiegać nowotworom?

Przypomnijmy najważniejsze z tych zasad:

 • Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
 • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 • Przestrzegaj zaleceń dotyczących prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców; ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych; unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą zawartością soli.
 • Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
 • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
 • Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
 • Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią; hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
 • Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków); wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
 • Bierz udział w programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet); raka piersi oraz raka szyjki macicy (u kobiet).

Rak to choroba, w której część komórek w ciele rozrasta się w niekontrolowany sposób (wskutek zmian ich DNA, czyli mutacji), powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. Nowotwory najczęściej diagnozowane są u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do rozwoju nowotworu dochodzi z reguły znacznie wcześniej (m.in. wskutek oddziaływania toksycznych, rakotwórczych substancji). Dlatego już w młodości warto zadbać o zdrowy styl życia, zmniejszając ryzyko zachorowania w starszym wieku.

Onkolodzy proszą o większe wsparcie ze strony państwa

Warto dodać, że przy okazji tegorocznej białej soboty, środowisko polskich onkologów wystosowało do przedstawicieli najwyższych władz państwowych (Prezydenta RP, Premiera Rządu RP, Marszałka Senatu RP, Marszałka Sejmu RP oraz Ministra Zdrowia) apel o wspólne, ponad podziałami i ponad-resortowe, intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju, równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej, stosownie do postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Onkolodzy biją na alarm, bo prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewidują podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Wiele wskazuje więc na to, że rak stanie się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

Na szczęście, w obszarze profilaktyki nowotworów coraz więcej się dzisiaj dzieje, także w Polsce, czego dowodem jest nie tylko wspomniana wyżej biała sobota.

Na przykład, w Polsce działa już m.in. bezpłatna infolinia onkologiczna – pod numerem: 800 493 494. Może na nią zadzwonić każdy, z dowolnym pytaniem dotyczącym profilaktyki lub leczenia nowotworów. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach: 16.00-19.00. Informacji udzielają za jej pośrednictwem doświadczeni lekarze onkolodzy z całej Polski.

Więcej informacji na temat profilaktyki nowotworów można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Unii Onkologii oraz na stronach poświęconych Europejskiemu Kodeksowi Walki z Rakiem.

Wiktor Szczepaniak Zdrowie PAP

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Close