Lifestyle

Kraków opanuje szał Black Friday? Ceny pójdą w dół

Tegoroczny Black Friday i związane z nim wyprzedaże mogą przyciągnąć rekordową liczbę krakowian. Powód? To handlowe święto z roku na rok zyskuje na popularności. Jak szacują handlowcy, tylko w Czarny Piątek próg krakowskich galerii przekroczy nawet pół miliona klientów!

W aż 16 krakowskich centrach handlowych na jeden dzień, a w niektórych nawet na dłużej, spadną ceny. Wszystko za sprawą Black Friday, amerykańskiego święta handlowego, które za oceanem tradycyjnie przypada dzień po Święcie Dziękczynienia.

I chociaż w Polsce nie obchodzimy tego ostatniego, to Black Friday z roku na rok jest coraz mocniej celebrowany zarówno przez sklepy, jak i przez konsumentów. Powód? Czarny piątek stał się okazją do tego, aby sporo zaoszczędzić na świątecznych zakupach. Co więcej, nowe święto handlowe pomaga Polakom rozłożyć bożonarodzeniowy budżet na pół.

Tegoroczny szczyt świątecznych zakupów w Krakowie rozpocznie się już w najbliższy piątek, kiedy ceny w sklepach na kilka dni spadną nawet do 80 proc. Spodziewamy się, że właśnie wtedy większość mieszkańców Krakowa wybierze się na pierwsze duże świąteczne zakupy – mówi Marta Drzewiecka z krakowskiego Centrum Handlowego Czyżyny.

– Kupować będziemy przede wszystkim prezenty i ubrania. Tradycyjnie w akcji wyprzedażowej uczestniczyć będą sklepy odzieżowe, z wyposażeniem wnętrz, księgarnie czy drogerie. Patrząc na to, jak to “święto” zyskuje na popularności, w tym roku można spodziewać się rekordowych przecen i to nie tylko w piątek. Część sklepów rozciąga promocje organizując “Black Weekend” lub “Black Week” – dodaje.

Kraków pod tym względem będzie miał wiele do zaproponowania. W mieście działa bowiem kilka tysięcy sklepów. W części promocje już ruszyły. Największe przeceny, sięgające nawet 40% będzie można znaleźć w sklepach odzieżowych. Promocje rzędu 20-30% przygotowały drogerie, a do 70% sklepy z wyposażeniem (np. Jysk w Centrum Czyżyny).

Tego dnia rabaty znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w aplikacjach wybranych sklepów. Warto więc wybierając się na zakupy do centrum handlowego ściągnąć sobie aplikacje ulubionej marki. W ten sposób będziemy mogli, np. za okazaniem kuponu lub kodu kreskowego, skorzystać z dodatkowych rabatów płacąc przy kasie – zachęca Drzewiecka.

Ruchowi w krakowskich galeriach sprzyjać będzie także świąteczna atmosfera, która od końca listopada zapanuje w mieście. Jak podkreślają eksperci, to właśnie bożonarodzeniowy klimat plus rabaty sprawią, że z chęcią wybierzemy się na shopping.

Fakt, że wokół panuje już świąteczna atmosfera, a Black Friday przypada na tydzień przed mikołajkami sprawia, że wiele osób włącza ten dzień w gorączkę przedświątecznych przygotowań, przeznaczając sporą część świątecznego budżetu na czarnopiątkowe zakupy – mówi Drzewiecka.

– Widzimy wyraźnie, jak z roku na roku coraz większa grupa krakowian wstrzymuje się z zakupami np. od połowy listopada czekając na Black Friday. Prognozujemy, że ten dzień, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie rekordowy pod względem liczby odwiedzających, ale także obrotów – dodaje przedstawicielka Centrum Czyżyny.

Tutaj niewiele różnimy się chociażby od Amerykanów. Jak pokazują tegoroczne badania Deloitte, za oceanem aż 53% konsumentów łączy zakupy świąteczne z Black Friday. Co więcej, dla 64% z nich szczyt zakupów przedświątecznych przypada właśnie w nadchodzący piątek.

– Black Friday to moment, od którego dziś rozkręca się świąteczno-handlowa machina. Zaraz po zakończeniu piątkowych promocji, do sklepów wchodzą promocje świąteczne, a także inne atrakcje bożonarodzeniowe, jakie oferują krakowskie centra handlowe. I tak aż świąt, po których z kolei przychodzą zimowe wyprzedaże – mówi Marta Drzewiecka.

Jakie rabaty konkretnie znajdziemy w sklepach? Dla przykładu w Centrum Czyżyny sięgną one nawet 80%! Taką promocję klienci znajdą w Maxi Zoo. Jysk z kolei obniża nawet o 70% ceny aż 2 tys. produktów. Rabaty rzędu 50% znajdziemy z kolei m.in. w Kodano Optyk, Świat Książki, Yves Rocher i Czas na Herbatę. O 30% ceny spadną m.in. w Mydlarni Franciszka i w Big Star, gdzie przeceniony zostanie cały asortyment. 20% rabatu oferować będą natomiast Orsay, Pierre Cardin, Semilac, CCC, 50 style czy Douglas.

– Jeszcze kilka lat temu handlowcy nieśmiało podchodzili do Black Friday, oferując rabaty rzędu 10% lub promocje łączone np. przy zakupie drugiej rzeczy, ta druga była przeceniona. Dziś przeceny są coraz głębsze i zbliżone są chociażby do tych, jakie znamy z pierwszych dni wyprzedaży zimowych czy letnich – komentuje przedstawicielka Centrum Handlowego Czyżyny, w którym część sklepów z promocjami ruszyła już 25 listopada.

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *