EdukacjaKultura

Z sali zajęciowej na deski największych teatrów w sześć miesięcy? To możliwe!

Musical to jedna z najchętniej wybieranych przez Polaków form teatralnych – uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W 2023 roku teatry i instytucje muzyczne wystawiły blisko 60 tys. przedstawień i koncertów, których widzami lub słuchaczami było 12,3 mln osób (wzrost o ponad 31% w porównaniu do 2022 roku). Podążając za tym trendem wielu rodziców aktywnie szuka miejsc, gdzie ich pociechy mogą rozwijać pasje artystyczne. Jedno z miejsc, które w sposób kompleksowy kształci dzieci i młodzież działa prężnie od czterech lat w Krakowie.

Połączenie tańca, śpiewu i aktorstwa z profesjonalną oprawą sceniczną tworzy niezapomniane widowiska, które na długo pozostają w pamięci. Jednocześnie, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę tego typu zajęcia odgrywają w szeroko pojętym rozwoju dzieci i młodzieży – nie tylko w sferze artystycznej. Coraz chętniej z takiej formy spędzania wolnego czasu korzystają również dorośli.

Trzy formy ekspresji artystycznej

Musical to wymagająca i wszechstronna forma teatralna, która łączy w sobie taniec, śpiew i aktorstwo. Każda z tych dziedzin rozwija różne umiejętności. Taniec pomaga w wyrażaniu siebie poprzez ruch, aktorstwo rozwija zdolność twórczego podejścia do roli i interpretacji, a śpiew wspiera budowanie pewności siebie i rozumienie swoich emocji. Dzięki połączeniu tych trzech form ekspresji, uczestnicy zajęć nie tylko doskonalą swoje umiejętności artystyczne, ale również uczą się radzenia sobie w różnych sytuacjach, takich jak występy na scenie czy budowanie relacji w grupie.

Poza nauką trzech różnych form sztuki, kładziemy duży nacisk na treść naszych spektaklimówi Tomasz Godzisz, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Broadway Musical School, która jest największą szkołą musicalową w PolsceTworzymy autorskie produkcje, które opowiadają historie bliskie marzeniom i wyzwaniom naszych uczniów. Chcemy, żeby poza nauką tekstu czy choreografii mogli lepiej utożsamić się z fabułą i odnaleźć w niej część siebie. W „Bitwie o Broadway” pokazujemy młodych ludzi podążających za marzeniami, a „Saturday” zwraca uwagę na wpływ technologii na relacje międzyludzkie. Zajęcia musicalowe to najbardziej interdyscyplinarna forma zajęć artystycznych, rozwijająca wiele umiejętności jednocześnie.

Co ciekawe, zajęcia artystyczne są nie lada gratką nie tylko dla najmłodszych. Szkoły artystyczne coraz częściej oferują taką rozwojową formę spędzania czasu także dorosłym, którzy chcą spełniać swoje dziecięce marzenia.

Kompetencje przyszłości

Zajęcia musicalowe to nie tylko szansa na rozwój talentów artystycznych, ale także sposób na kształtowanie cech, które będą nieocenione w przyszłości, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Kreatywność, systematyczność, wytrwałość w dążeniu do celu – to tylko niektóre z kompetencji rozwijanych podczas nauki tańca, śpiewu i aktorstwa. Regularne treningi i próby nie tylko uczą obowiązkowości, ale także pomagają dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętność zarządzania czasem oraz samodyscyplinę. Proces przygotowywania spektaklu wymaga precyzyjnej organizacji i współpracy w grupie, co z kolei doskonali kompetencje społeczne, takie jak komunikacja, empatia czy zdolność pracy zespołowej.

Okres przygotowania ucznia do występu w teatrze rozpoczyna się od solidnego przygotowania merytorycznego. Pierwszy semestr poświęcony jest treningowi poszczególnych umiejętności: tańca, śpiewu, aktorstwa. Ważne jest także zbudowanie zainteresowania musicalem jako gatunkiem, w czym wspierają szkołę autorskie podręczniki. Drugi semestr to czas intensywnego przygotowania do spektaklu końcowego – dobór i ćwiczenie ról, choreografii czy utworów. Finałowy występ to dla uczniów najważniejsze wydarzenie w roku. Po ponad sześciomiesięcznym przygotowaniu ich praca prezentowana jest na deskach największych teatrów w Polsce, z profesjonalną oprawą sceniczną, co dodatkowo dodaje im pewności siebie i buduje poczucie, że są częścią czegoś większego.

Ważnym aspektem jest również nauka radzenia sobie ze stresem. Prezentacja musicalu na scenie to dla uczestników wyjątkowa okazja, by przełamać tremę i wystąpić przed publicznością, co buduje pewność siebie i odwagę w podejmowaniu wyzwań. Każdy występ uczy, jak reagować na nieprzewidziane sytuacje, co rozwija elastyczność myślenia i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji – cechy niezwykle cenione na współczesnym rynku pracy.

W sześć miesięcy na scenę teatru

W profesjonalnej szkole musicalowej każdy uczeń ma szansę zagrać rolę w autorskim musicalu wystawianym przez placówkę. Sześciomiesięczny trening teatralny, wokalny i taneczny nie tylko przygotowuje uczniów merytorycznie, ale także mentalnie do występu. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych artystów i pedagogów kończą się realizacją profesjonalnego spektaklu, odbywającego się w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, sprzyjającej rozwojowi młodych talentów.

Największą satysfakcją jest obserwowanie rozwoju uczniów w trakcie sezonu oraz jego efektów. W ciągu sześciu miesięcy z początkującego adepta sztuki jesteśmy w stanie wykreować młodego artystę, który stanie na scenie przed kilkusetosobową publicznością, zaśpiewa swoją solówkę, zatańczy swoją choreografię, zagra swoją scenę. Pracujemy z naszymi uczniami w teatrze jak z zawodowymi artystami – stawiamy na indywidualne podejście, rozwój talentu oraz pełne zaangażowanie. Wystarczy, że uczeń ma predyspozycje, a umiejętności dostarczymy mu my, jako szkoła musicalowa – podsumowuje Tomasz Godzisz, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Broadway Musical School.

Broadway Musical School to największa w Polsce szkoła musicalowa, działająca na rynku od 2015 roku. Założona została przez Martę i Tomasza Godzisz oraz Dominikę i Macieja Jachym. Szkoła prowadzi działalność w 7 największych aglomeracjach w 25 placówkach na terenie całego kraju. Tym, co wyróżnia Broadway Musical School, jest bogata i oryginalna oferta edukacyjna, obejmująca wzorem najlepszych broadwayowskich szkół interdyscyplinarne zajęcia z tańca, śpiewu i aktorstwa, a także autorskie podręczniki i spektakle końcowe, które uczniowie wystawiają na deskach teatrów w całej Polsce.

Obecnie pod okiem 150 doświadczonych instruktorów w szkole kształci się około 1 tys. osób, co czyni Broadway Musical School największą siecią szkół tego typu w Polsce. Wśród najpopularniejszych produkcji autorskich szkoły znajdują się spektakle takie jak „Bitwa o Broadway”, czy „Saturday”. Broadway Musical School jest także producentem profesjonalnego musicalu „Kalyani”, napisanego i wyreżyserowanego przez Tomasza Godzisza, który w zeszłym roku obejrzało ponad 8 tys. osób z 5 miast Polski. Prognozowana widownia na ten rok to ok. 20 tys. widzów. / Informacja prasowa

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close