Kultura

Yesa i tieli od strażników w brokacie do współczesnych wojowników – Wykład z cyklu tradycyjne chińskie stroje

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza w środę 24 listopada o godz. 18:30 na wykład dr Magdaleny Greli-Chen pt. „Yesa i tieli od strażników w brokacie do współczesnych wojowników”.

Będzie to kolejny wykład z cyklu poświęconego chińskim tradycyjnym strojom. Poprowadzi go dr Magdalena Grela-Chen i będzie się starała odpowiedzieć na pytanie, jaki ładunek symboliczny może nieść ubiór? Za czasów dynastii Ming (1368–1644) cesarscy ochroniarze noszący miano strażników w brokacie, spośród wielu przysługujących im przywilejów dostępowali zaszczytu noszenia strojów podkreślających ich wysoki status. Formacja ta została unieśmiertelniona dodatkowo przez liczne produkcje filmowe. Postać legendarnych jinyiwei (锦衣卫) stała się jedną z inspiracji dla zwolenników wskrzeszenia tradycyjnych ubiorów. Współcześnie każdy może wzorować się na tym wizerunku, stając się wojownikiem XXI wieku. Czy każdy fason yesy (曳撒) i tieli (贴里) oznacza, że mamy do czynienia w kontynuatorem tradycji jinyiwei? Podczas wydarzenia prowadząca rozwieje te wątpliwości i opowie, dlaczego liczba smoczych pazurków ma znaczenie.

dr Magdalena Grela-Chen, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
Badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfui mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfuoraz innych strojów azjatyckich.

Wstęp wolny!

Czas: środa 24 listopada godz. 18:30.

Miejsce:
Instytut Konfucjusza w Krakowie
ul. Oleandry 2A
Sala: 2.01

Więcej informacji: https://instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Fot. dr Chan
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close