Wystawy

Wystawa prac studentów krakowskiej ASP w Galerii Tetmajera 83

Unikatowe lampy, oryginalne fotele i szezlongi – to tylko niektóre z wyjątkowych mebli, jakie można zobaczyć na wystawie studentów Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ekspozycję młodych projektantów można podziwiać w Galerii Tetmajera 83.

Meble prezentowane na wystawie to prototypy wykonane w okresie ostatnich trzech lat jako projekty semestralne i dyplomowe studentów Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w ramach prac w Katedrze Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz. Ekspozycję można oglądać na I piętrze Galerii Tetmajera 83. Autorami prezentowanych na wystawie mebli są: Dominika Gulińska, Magdalena Jankowska, Kamila Mika, Edyta Ptasznik (I Pracownia projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz, prowadzący: prof. zw. Roman Kurzawski), Blanka Kurdyś (I Pracownia projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz, prowadzący: dr hab. Łukasz Sarnat), Agata Jaworska, Jadwiga Pogroszewska (II Pracownia projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz, prowadzący: dr hab. Marek Błażucki prof. ASP), Agata Dąbek (III Pracownia projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz, prowadzący: dr hab. Tomasz Wójcik prof. ASP),

Jednym z eksponatów jest oryginalna kolekcja autorstwa Blanki Kurdyś. Inspiracja pochodzi z natury – jest nią trójlistna koniczyna. Czysta, minimalistyczna forma świetnie wpisuje się w każdą przestrzeń, zaś łagodne światło, stopniowo zanikające w górnej części przywołuje skojarzenia z „domowym ogniskiem”. Dodatkowo lampę można obracać w pionie zmieniając kierunek padania światła.

Seria mebli Press została zaprojektowana do technologii frezowania CNC oraz łączenia poszczególnych elementów przy użyciu kleju czy łączników mechanicznych. Jej autorami są Edyta Ptasznik i Magdalena Jankowska. Najważniejszymi założeniami projektu są ekonomiczne wykorzystanie materiału, ergonomiczny kształt oraz łatwość łączenia poszczególnych elementów. Krzesła i stół zaprojektowane zostały w duchu racjonalnego zużycia materiału i ergonomii oraz twórczego myślenia o formie obiektów.

Oryginalnym projektem jest połączenie fotela z podnóżkiem. Te dwa elementy mogą funkcjonować osobno. To jednak nie wszystko. Fotel został zaprojektowany w taki sposób, aby można było na niego nałożyć podnóżek. W efekcie powstaje zupełnie nowy mebel o innym kącie siedziska. Ten zestaw to dzieło Jadwigi Pogroszewskiej. Kolejnym eksponatem jest lekki, ażurowy szezlong Dominiki Gulińskiej. Do jego wykonania użyto gumowych pasów wybarwionych na czarno. Nie zabrakło designerskiego fotelu i lampy autorstwa Agaty Jaworskiej, Inspiracją do stworzenia tego projektu był detal. Mowa tutaj o oryginalnej strukturze tkaniny, która jest wypełniona bańkami. Została ona wykorzystana jako siedzisko oraz świecący parawan. Dodatkowo na wystawie można zobaczyć projekt dyplomowy Kamili Miki. Konstrukcja czarnego szezlongu jest cięta ze sklejki. Oryginalny design nadają siedzisku rury okładane pianką EVA.

Celem Katedry Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz jest przygotowanie studenta do samodzielnej, profesjonalnej działalności projektowej w zakresie projektowania elementów wyposażenia – w szczególności mebli, ale również szeroko pojętego designu – i współpracy z wykonawcami oraz z przemysłem. Program dydaktyczny to cykl zadań o narastającym stopniu skomplikowania funkcjonalnego i technologicznego. Niejednokrotnie są one oparte na zadanej technologii, celowym przeznaczeniu oraz konkretnym odbiorcy. W pracy dyplomowej student prezentuje sumę wiedzy i umiejętności zdobytych w toku studiów oraz własną osobowość projektową. Proces twórczy jest podzielony na trzy fazy. Pierwszą z nich jest faza badawcza, polegającą na określaniu problemów projektowych, technologicznych, kulturowych itp. Z kolei faza projektowa przebiega od szkiców przez modele wirtualne, modele redukcyjne i modele w skali naturalnej. Ostatnim etapem jest faza realizacyjna – prototypowanie w oparciu o wydziałowe Laboratorium modeli i wykonawców zewnętrznych. Integralną część każdego opracowania stanowi zapis techniczny, model lub prototyp oraz prezentacja projektu.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Tetmajera 83 w godzinach otwarcia tzn. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00, w sobotę oraz niedzielę handlową w godz. 10.00 – 18.00.

Galeria wnętrz Tetmajera 83 to galeria skupiająca wyselekcjonowane marki z dziedziny wystroju wnętrz. Najlepszy design łączy się tu z wysoką jakością wykonania, a tradycyjne rzemiosło spotyka z najnowszą technologią. Znajdują się tutaj wnętrza kompletne: salon, jadalnia, kuchnia, sypialnia czy nawet taras – meble i artykuły wyposażenia wnętrz, a także dodatki dekoracyjne i akcesoria z kolekcji prestiżowych marek tzn. KLER, ernestrust, Halupczok, Miloo Home, new HOME design, Stolarnie Galicyjskie, Schody Lempa i Raumplus. Starannie skomponowana przestrzeń i pełna elegancji ekspozycja to miejsce idealne dla Klientów wymagających – zarówno tych o wyraźnie sprecyzowanych gustach, jak i poszukujących inspiracji. www.tetmajera83.pl

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *