Kultura

Ważny rok w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Ostatnie sezony w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pokazują, jak rozwinął się jego zespół, jakie wyzwania sobie stawia i jak wspólnie wprowadza je w życie. Teatr ma lidera. Krzysztof Głuchowski – dyrektor naczelny i artystyczny konsekwentnie realizuje zamierzoną wizję. Efektem są wspaniałe realizacje – premiery i inne artystyczne działania. Mijający rok, dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie okazał się okresem bardzo ważnym – znaczące premiery – m.in.: „Znachor”, „O dwóch doktorach”, „1989”, inauguracja programu Kultura Futura, działania pomocowe – współpraca z fundacjami działającymi na rzecz uchodźców ukraińskich, duże projekty remontowe i samodzielna walka o pozyskanie środków na działalność artystyczną. „Dziady” krakowskiego teatru, produkcja końca wcześniejszego roku, w mijającym 2022 były na ustach wszystkich – widzów, krytyków, historyków, młodzieży, osób publicznych, mediów nie tylko polskich, ale i światowych. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie był w centrum uwagi.

2022 okazał się także rokiem sukcesów – licznych, prestiżowych nagród.

Końcówka roku przyniosła kilka ważnych wyróżnień. W grudniu miało miejsce uroczyste wręczenie nagród XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – dla Najlepszej Aktorki, Najlepszego Aktora oraz Nagrodę specjalną dla spektaklu „Dziady w reżyserii Mai Kleczewskiej. Tytuł Najlepszej Aktorki przyznano Dominice Bednarczyk za rolę Konrada, natomiast Tytuł Najlepszego Aktora Janowi Peszkowi za rolę Senatora. Obie aktorskie nagrody – oczywiście za spektakl „Dziady”. Dominika Bednarczyk i Katarzyna Borkowska zostały nagrodzone na Festiwalu Boska Komedia. Dominika Bednarczyk otrzymała nagrodę za wybitne aktorstwo, za rolę Konrada w „Dziadach” A. Mickiewicza w reż. Mai Kleczewskiej natomiast Katarzyna Borkowska została nagrodzona za scenografię i reżyserię świateł w tym samym spektaklu. Także w grudniu, na Dużej Scenie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zostały wręczone Nagrody Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl “Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej otrzymał nagrodę główną, a spektakl „Siostrzeństwo” w reżyserii Dominiki Feiglewicz, nagrodę specjalną.

To nie wszystkie nagrody i wyróżnienia jakie Teatr im. Juliusza Słowackiego otrzymał w tym roku. Pierwszą nagrodę aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymała Dominika Bednarczyk, za rolę Konrada w spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej. Dominika Bednarczyk za tę samą rolę otrzymała także prestiżową nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2021/2022.

Nagrodę główną O!lśnienia 2022 Nagrody Kulturalne w kategorii Teatr otrzymały Dominika Bednarczyk oraz reżyserka Maja Kleczewska za spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej. Na 6 Festiwalu Scenografii i Kostiumów “Scena w Budowie” Katarzyna Borkowska otrzymała Złotą Kieszeń za najlepszą scenografię oraz Złotą Kieszeń za najlepsze kostiumy do spektaklu “Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” w reżyserii Wojciecha Farugi. Ponadto na 46 Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Tomasz Leszczyński otrzymał nagrodę za aranżację muzyczną i przewrotną grę z konwencją w spektaklu “Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz Iga Gańcarczyk i Daria Kubisiak otrzymały nagrodę za adaptację i dramaturgię również do spektaklu “Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”. W finale Gdańskiej Nagrody Dramaturgicznej za scenariusz i dramaturgię do spektaklu “Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” w reżyserii Wojciecha Farugi znalazła się Magda Fertacz. W tym roku Krzysztof Głuchowski Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego został nominowany do Medalu Wolności Słowa w kategorii Instytucja. Dominika Bednarczyk otrzymała nagrodę miesięcznika „Teatr” dla najlepszej aktorki w sezonie 2021/2022 za rolę Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej.

W subiektywnym spisie aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego 2022, czyli rankingu najlepszych kreacji aktorskich, znaleźli się aktorzy Teatru Słowackiego: Dominika Bednarczyk oraz Rafał Szumera.

Ponadto Teatr został wyróżniony wyjątkową nagrodą w kategorii Issue Management i Komunikacja Kryzysowa. „Złote Spinacze” to najważniejsza nagroda branży komunikacji marketingowej i Public Relations. Docenione zostały działania wokół spektaklu „Dziady”, solidarność całego teatralnego teamu, konsekwentna strategia komunikacji z mediami i poprzez media – „Dziady” / A.D. 2021 – niezależność. W Teatrze mówi się o rzeczach ważnych. Taki okazał się również spektakl „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, który przyniósł sukces artystyczny, pokazał, że Teatr nieustannie ma moc i wywołuje żywą dyskusję.

Także w przestrzeni ilustrującej pracę zespołu Teatr może pochwalić się sukcesem. Bartek Barczyk, fotograf, który od kilku sezonów towarzyszy kolejnym premierom, drugi raz z rzędu otrzymał pierwszą nagrodę w dorocznym Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Tym razem w kategorii “zestaw dokumentacyjny” z przedstawienia “Danton” w reżyserii Radka Stępnia.

Dziękujemy Widzom, Mediom, wszystkim Przyjaciołom Teatru za ten wspólny ważny rok i już zapraszamy na pierwszą premierę 2023 roku „Act of Killing” w reżyserii Jana Klaty.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close