Wiadomości

W Czyżynach będą uczyć najmłodszych, jak bezpiecznie spędzać wakacje

Wakacje to czas beztroski i relaksu, ale także niebezpieczeństw. Jak spędzić je z dala od zagrożeń? Tego dowiedzą się dzieci od ratowników medycznych, krakowskiej Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz policjantów już 13 lipca pod Centrum Handlowym Czyżyny w Nowej Hucie. O sprawność maluchów zadba z kolei AWF z Krakowa.

Sobotnie zajęcia z przedstawicielami lokalnych służb mundurowych i ratowniczych będą elementem pikniku rodzinnego organizowanego przez krakowskie centrum handlowe, który ma być połączeniem edukacji z rozrywką dla dzieci i dorosłych.

Na deptaku przy ul. Medweckiego mieszkańcy będą mogli zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci dzięki udziałowi w specjalnych warsztatach. Start wydarzenia o godzinie 11.

Do dyspozycji najmłodszych będą m.in. ratownicy medyczni, którzy będą objaśniać zasady udzielenia pierwszej pomocy np. jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać, aby pomóc rannym oraz przeprowadzą instruktażowy pokaz resuscytacji na fantomie. Swoją wiedzę i umiejętności będzie można zweryfikować w konkursie dotyczącym tej tematyki, a poznać codzienną pracę ratowników zwiedzając wnętrze karetki.

Co więcej, na czas wydarzenia stanie tutaj wystawa zabytkowych pojazdów z krakowskiego Muzeum Ratownictwa. Wśród zbiorów zobaczyć będzie można historyczne perełki np. karetki pogotowia, wozy strażackie, sanitarki wojskowe lub radiowozy policyjne.

Następnie dzieci i młodzież dzięki obecności Straży Miejskiej poznają najważniejsze zasady korzystania z kąpielisk czy poruszania się po drogach rowerowych. Dodatkową atrakcją będzie specjalny plac manewrowy, na którym maluchy przebrane za auta będą uczyły się poruszania po ulicach.

Dzięki obecności Straży Pożarnej spełni się również marzenie każdego dziecka o zostaniu strażakiem. Dzieci będą miały okazję wejść do wozu strażackiego, przebrać się w uniform i poczuć jak prawdziwy strażak, a nawet wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych np. zwijaniu węża pożarniczego.

O bezpieczeństwo najmłodszych na drodze czy przejściach dla pieszych zadbają z kolei policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy przygotowali m.in. edukacyjne wykłady, quiz sprawdzający znajomość kodeksu ruchu drogowego oraz malowanki.

Na miejscu policjanci będą również przypominać mieszkańcom o ryzyku związanym z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. W tym celu dorośli krakowianie będą mogli przetestować działanie tzw. alkogogli, dzięki którym będzie można przekonać się, jak wygląda świat oczami nietrzeźwego kierowcy.

Z kolei sprawność i zręczność dzieci będą mogły rozwijać podczas gier i zabaw sportowych, przygotowanych przez AWF Kraków.

Jak przypominają organizatorzy, wakacje to newralgiczny okres, szczególnie dla dzieci, które spędzając czas aktywnie i na świeżym powietrzu są bardziej narażone na niebezpieczeństwa.

– Chcemy, by najmłodsi poznali m.in. ogólne zasady korzystania z kąpielisk czy poruszania się po drogach rowerowych. Podstawy udzielania pierwszej pomocy powinni znać już nawet kilkulatkowie. Dlatego w wakacje dbamy nie tylko o rozrywki dla mieszkańców, ale także o edukację – mówi Marta Drzewiecka, Marketing & Customer Experience Manager w Newbridge Poland, do którego należy CH Czyżyny.

– Organizowane przez nas wydarzenie to nie tylko pretekst do rodzinnego wypoczynku, ale także wsparcie dla rodziców. Dzięki spotkaniom z lokalnymi służbami przypominamy, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas wakacji i uczymy dzieci prawidłowych odruchów – dodaje Marta Drzewiecka.

To nie koniec atrakcji. W najbliższą sobotę na deptaku pod CH Czyżyny pojawią się także food trucki, mobilne restauracje serwujące przysmaki z różnych stron świata. Nie zabraknie m.in. przekąsek, deserów i zimnych napojów. Rodzinny piknik potrwa do godziny 17. Wstęp wolny.

***
Centrum Handlowe Czyżyny zlokalizowane jest w Krakowie przy ul. Medweckiego 2. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 31 tys. m kw. GLA i liczy sobie 77 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Leroy Merlin, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, Rossmann, Pepco, KFC i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji ponad 850 miejsc postojowych. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge Poland. Zarządcą jest Apsys Polska Sp. z o.o./centrum-czyzyny.pl

Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe. Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Handlowego Czyżyny w Krakowie, Centrum Handlowego Bielawy w Toruniu, Centrum Handlowego Guliwer w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl

Źródło: CH Czyżyny/Newbridge

Tagi
Pokaż więcej

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *