Koronawirus na Świecie

USA otworzą swe lądowe przejścia graniczne dla cudzoziemców w listopadzie

Stany Zjednoczone otworzą swe lądowe przejścia graniczne dla w pełni zaszczepionych cudzoziemców na początku listopada – zapowiedzieli we wtorek przedstawiciele administracji prezydenta Bidena. Dotyczy to przejść na lądzie i połączeń promowych – pisze Reuters.

Dokładne regulacje w tej sferze zostaną przedstawione w środę przez sekretarza bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa. “Będą analogiczne, ale nie takie same, jak te ogłoszone we wrześniu, a dotyczące połączeń lotniczych” – zaznacza agencja Reutera.

Granice z Meksykiem i Kanadą pozostawały zamknięte dla obcokrajowców od 19 miesięcy. “Od początku pandemii przedstawiciele społeczności żyjącej po obu stronach granic boleśnie odczuwali konsekwencje gospodarcze zamknięcia granic lądowych. Ten ból wkrótce się skończy” – zaznaczył w wydanym we wtorek oświadczeniu lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Obywatele amerykańscy powracający do kraju z Kanady czy Meksyku mogli przekraczać granicę, która pozostawała zamknięta dla obywateli innych państw.

Zgodnie z informacjami, jakie agencja Reutera otrzymała w administracji prezydenta Bidena, Departament Bezpieczeństwa Krajowego nie przewiduje złagodzenia zasad rozporządzenia dot. prawa do azylu (Title 42) przyjętego za czasów prezydenta Donalda Trumpa, które uniemożliwia składania wniosków o azyl imigrantom oczekującym na granicy meksykańsko-amerykańskiej.

Dokładna data zniesienia restrykcji dla podróżujących “zastanie podana już niedługo”.

Kanada zezwala na wjazd zaszczepionych cudzoziemców już od 9 sierpnia – przypomina Reuters. Po zniesieniu ograniczeń, wszyscy chętni – w tym turyści – będą mogli przekraczać granicę z Kanadą, pod warunkiem, że zostali zaszczepieni. Ponadto, począwszy od stycznia główna grupa wjeżdżająca do Kanady, w tym przede wszystkim kierowcy ciężarówek, będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Amerykański rząd nie wprowadzi przy tym obowiązku każdorazowego okazywania certyfikatu szczepień. Trzeba będzie go przedstawić na wyraźnie polecenie urzędu celnego i ochrony granic.

Zgodnie z zasadami ruchu lotniczego ogłoszonymi 20 września na obywatelach 33 państw ciąży obowiązek okazania certyfikatu sanitarnego jeszcze przed boardingiem.

Za osoby spełniające kryteria wjazdu będą uznawani obcokrajowcy, którzy przeszli pełny cykl szczepień zgodny z charakterystyką danego preparatu. Szczepionka ta musi być jednak zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia – podsumowuje Reuters. (PAP)

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *