Koronawirus na Świecie

Ukraina znów podzielona na cztery strefy bezpieczeństwa epidemicznego

Na Ukrainie od środy znów obowiązuje tzw. adaptacyjna kwarantanna, uzależniająca stopień ograniczeń przeciwepidemicznych od sytuacji w danym regionie. Dwa obwody od razu trafiły do czerwonej strefy, a w jednym z nich transport międzyregionalny nie może zabierać pasażerów.

W kraju od środy obowiązują cztery stopnie bezpieczeństwa epidemicznego: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. Dwa regiony znalazły się w strefie czerwonej, siedem w pomarańczowej, a pozostałe – w żółtej.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow zaznaczył wcześniej, że cała Ukraina od 24 lutego znajdzie się w tzw. żółtej strefie, jako bazowej. Jak wyjaśnił, obejmie ona restrykcje, które obowiązywały w całym kraju dotychczas, z pewnymi złagodzeniami. Między innymi lokale gastronomiczne mogą obsługiwać klientów godzinę dłużej niż do tej pory (do 24).

Ograniczenia te przewidują m.in. obowiązek noszenia w środkach transportu zbiorowego i w budynkach użyteczności publicznej maseczek ochronnych. Działają szkoły, kina, muzea i siłownie, jednak zgodnie z przepisami powinna przebywać w nich ograniczona liczba osób.

Dwa obwody – iwano-frankowski i czerniowiecki – od razu znalazły się w czerwonej strefie. Zgodnie z restrykcjami w tej strefie zamknięte mają być lokale gastronomiczne i centra handlowo-rozrywkowe, część sklepów, placówki kulturalne, siłownie i kluby fitnessu. Otwarte są przedszkola i klasy 1-4.

W obwodzie iwano-frankowskim wprowadzono dodatkowe ograniczenia dotyczące transportu. Międzyregionalne środki transportu nie mogą na terenie tego regionu zabierać ani wysadzać pasażerów. W obwodzie ustawiono punkty kontrolne. Otwarto też pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Wiceminister ochrony zdrowia Wiktor Laszko zwrócił uwagę, że w obwodzie przyrost zakażeń w ostatnim tygodniu wyniósł 30 proc. W prawie połowie szpitali zajęte są niemal wszystkie łóżka.

Minionej doby na Ukrainie wykryto 5850 zakażeń koronawirusem, 3645 osób wyzdrowiało, а 152 zmarły. Hospitalizowano 3049 ludzi. Przeprowadzono prawie 80 tys. testów, w tym ponad 34 tys. metodą PCR. Od początku pandemii potwierdzono 1 317 694 infekcji, 1 155 422 wyzdrowienia i 25 461 zgonów.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close