Koronawirus na Świecie

Ukraina: władze ostrzegają przed kolejną falą zakażeń koronawirusem

Główny lekarz sanitarny Ukrainy Ihor Kuzin ostrzega przed zbliżającą się w kraju kolejną falą zakażeń koronawirusem. Według niego 2022 rok nie będzie jednak gorszy od poprzedniego pod względem liczby infekcji i przypadków śmiertelnych związanych z Covid-19.

Według prognoz kolejny wybuch zakażeń koronawirusem na Ukrainie rozpocznie się pod koniec stycznia, wtedy będzie wykrywanych więcej przypadków wariantu Omikron – uważa główny lekarz sanitarny, cytowany we wtorek przez ukraińską redakcję BBC. Jak dodaje, szczytowy okres zachorowań przypadnie na luty, a liczba zakażeń będzie stopniowo spadać do kwietnia.

Jak zapewnia Kuzin, Ukraina ma “ambitne plany” dotyczące szczepień przeciw Covid-19: do końca 2022 roku władze chciałyby zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Dotychczas preparat otrzymało niecałe 50 proc. Ukraińców, a eksperci są bardziej pesymistyczni od władz i prognozują zaszczepienie w pełni 53 proc. mieszkańców w 2022 roku – pisze BBC.

Od kilku dni na Ukrainie podawana jest dawka przypominająca szczepionki.

Kuzin nie przewiduje, że 2022 rok będzie gorszy na Ukrainie od roku 2021 pod względem liczby zakażeń i przypadków śmiertelnych związanych z Covid-19. Od początku pandemii w tym liczącym ok. 41 mln mieszkańców kraju wykryto oficjalnie 3,7 mln infekcji, a bilans zmarłych wynosi ok. 97,5 tys. Około 14 mln ludzi jest w pełni zaszczepionych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *