Koronawirus - strefa wiedzy

U niedożywionych pacjentów COVID-19 może przebiegać ciężej

U niedożywionych dorosłych i dzieci z COVID-19 ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby, wymagającego wentylacji mechanicznej oraz ryzyko zgonu wydają się być wyższe – informuje pismo “Scientific Reports”.

Wiadomo, że niedożywienie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i zwiększa ryzyko poważnych infekcji w przypadku innych wirusów, jednak potencjalny długoterminowy wpływ niedożywienia na wyniki COVID-19 był mniej jasny.

Louis Ehwerhemuepha i jego współpracownicy zbadali związek między zdiagnozowanym niedożywieniem a ciężkością przebiegu COVID-19, wykorzystując dokumentację medyczną 8604 dzieci i 94 495 dorosłych, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych w okresie od marca do czerwca 2020 r. Pacjentów z niedożywieniem zdiagnozowanym w latach 2015-2019 porównano z pacjentami bez takiego rozpoznania.

Spośród 520 (6 proc.) dzieci z ciężkim COVID-19, 39 (7,5 proc.) miało wcześniej zdiagnozowane niedożywienie, w porównaniu do 125 (1,5 proc.) z 7959 (98,45 proc.) dzieci z łagodnym COVID-19. Spośród 11 423 (11 proc.) dorosłych z ciężkim COVID-19, 453 (4 proc.) miało wcześniej zdiagnozowane niedożywienie, w porównaniu z 1557 (1,8 proc.) z 81 515 (98,13 proc.) dorosłych z łagodnym COVID-19.

Stwierdzono, że dzieci w wieku powyżej pięciu lat i dorośli w wieku od 18 do 78 lat z wcześniejszym rozpoznaniem niedożywienia są bardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19 niż osoby bez historii niedożywienia w tych samych grupach wiekowych.

Inaczej było jednak w przypadku dzieci poniżej pięciu lat i dorosłych w wieku 79 lat lub starszych – ciężki przebieg COVID-19 był w tych przypadkach częstszy u osób, u których nie zdiagnozowano niedożywienia w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które były niedożywione. Według autorów, u dzieci może to wynikać z mniejszej ilości danych medycznych dla osób poniżej piątego roku życia.

Autorzy sugerują, że interwencje w zakresie zdrowia publicznego dla osób o najwyższym ryzyku niedożywienia mogą pomóc złagodzić wyższe prawdopodobieństwo ciężkiego COVID-19 w tej grupie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close