Biznes

Telepraca zwiększyła liczbę zajęć wykonywanych przez kobiety

Wraz z upowszechnieniem się pracy na odległość w Hiszpanii rośnie liczba zajęć domowych realizowanych przez kobiety zatrudnione w ramach telepracy – wynika z badania przeprowadzonego przez związek zawodowy CSIF.

Dane z badania, o którym poinformowało radio Cadena Ser, dowodzą, że dla 72 proc. mieszkańców Hiszpanii telepraca doprowadziła do zwiększenia liczby domowych zajęć wśród kobiet podczas pandemii.

Jak odnotowała Eva Fernandez z syndykatu CSIF, choć zdecydowana większość spośród 4400 ankietowanych osób dostrzega zalety telepracy, to jednocześnie uważa, że konieczność pozostawania kobiet w domu nałożyła na nie dodatkowe obowiązki, m.in. opiekę nad dziećmi oraz seniorami.

W ocenie 25 proc. uczestników przeprowadzonego w lipcu badania, w którym wzięli udział mężczyźni i kobiety, niekorzystne w ramach telepracy jest zjawisko wydłużenia rzeczywistej długości godzin pracy wśród osób zatrudnionych na odległość.

Autorzy sondażu wskazali, że pomimo niedogodności telepracy aż 90 proc. ankietowanych Hiszpanów twierdzi, że tego typu forma zatrudnienia pomaga pogodzić życie osobiste z karierą zawodową.

Tymczasem, jak wynika z opublikowanego na początku sierpnia br. badania firmy Adecco, w Hiszpanii o 214 proc. zwiększyła się liczba nowych etatów w ramach telepracy w porównaniu do okresu przed pandemią Covid-19.

Specjalizująca się w zarządzaniu zasobami ludzkimi spółka wskazała, że na hiszpańskim rynku pracy znacząco przybyło też etatów w ramach zdalnie wykonywanej pracy w urzędach publicznych, gdzie w porównaniu z okresem sprzed pandemii zanotowano wzrost o 154 proc.

Według Adecco największy wzrost nowych miejsc pracy zdalnej odnotowano jednak w sektorze centrów telefonicznej obsługi klienta – o 306 proc. (PAP)

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close