Koronawirus a prawoKoronawirus a przedsiębiorcy - wsparcie dla firm

Tarcza finansowa dla firm – koronawirus a przedsiębiorcy

Premier ogłasza skierowanie 100 mld zł. do firm. 75 mld zł trafi do mikro, małych i dużych firm.

Program ten jest niezależny od programu gwarancji, pożyczek, dotacji subwencji, który ogłaszaliśmy kilka tygodni temu.

Zanim przejdziesz dalej przeczytaj również:

Subwencje te będą udzielane na 3 lata i spłaty zaczną się dopiero w drugim roku – to moment oddechu dla firm, żeby chroniły swój udział w rynku. Co bardzo istotne – żelazną zasadą naszego programu jest to, że nawet 75% tej subwencji będzie mogło być środkami bezzwrotnymi.

Zakładając, że dochody połowy firm zostaną nadszarpnięte musimy przekazać zastrzyk gotówki dla przedsiębiorców, by można było uratować miejsca pracy. Dlatego dziś przedstawiam nie uzupełnienie tarczy antykryzysowej, tylko nowa tarcze finansową. Jej wartość sięgnie 320-330 miliardów złotych. Konstruuje ją Polski Fundusz Rozwoju w bliskiej współpracy z NBP.

Przeznaczymy 100 miliardów złotych na potrzebny utrzymania miejsc pracy i utrzymania płynności firm. Trafią one do tych przedsiębiorstw, których obroty spadły o 25 proc. bo są też branże które radzą sobie niezłe a ich obroty wzrosły. 3/4 z tych 100 miliardów trafią do firm zatrudniających do mikro, małych i średnich firm. Dla dużych podmiotów przeznaczymy 25 miliardów pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce, a nie w rajach podatkowych. Powtarzam, skończmy z tymi rajami.

Dla mikro firm górny pułap subwencji wynosi 300 tys. złotych. Dla małych i średnich podmiotów 3,6 mln złotych.

Obiecuje, że proces uzyskania subwencji będzie sprowadzone do minimum, wnioski mają być proste, składane on-line, pieniądze mają trafić na konta jak najszybciej

Żeby uzyskać pomoc, trzeba spełnić dwa warunki: zachować ciągłość działania i nie zwalniać pracowników – mówi Morawiecki.

Wystarczy spełnić 2 proste warunki: utrzymujesz działalność i nie zwalniasz pracowników. Będzie oświadczenie, a nie segregator zaświadczeń. Wszystko będzie się działo online.

Wpis aktualizowany (odśwież stronę)

Zanim przejdziesz dalej przeczytaj również:

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *