Podróże

Szukasz pomysłu na końcówkę wakacji? Krynica-Zdrój!

Konfucjuszowskie „Obyś żył w ciekawych czasach” zdaje się idealnie przystawać do rzeczywistości, z jaką przyszło się wszystkim zmagać prawie od początku roku. Dotyczy to tak dostawców, jak i odbiorców usług turystycznych, którzy zachodzą w głowę, jak przetrwać czas pandemii. Co zatem ma do zaoferowania Krynica-Zdrój wraz z okolicznymi miejscowościami, tworzącymi gminę przyjazną turystom? Ogrom możliwości! Zgodnie z maksymą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zadbać o swoją kondycję i odporność właśnie w Krynicy-Zdroju.

Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie/Fot. Andrzej Klimkowski
Przede wszystkim uzdrowisko oferuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Fantastyczne górskie trasy rowerowe sprawiają, iż miasto odwiedza coraz większa liczba młodych ludzi. Szczególnie warte polecenia są trasy rowerowe na Jaworzynie Krynickiejtrasa wokół Góry Parkowej, trasa Aquavelo czy wreszcie nowe trasy rowerowe MTB, czyli osiem tematycznych tras wywodzących się od nazw krynickich źródeł o łącznej długości 125 km. Krynica-Zdrój posiada też malownicze wielofunkcyjne trasy rekreacyjno-sportowe, które łączą krynicką Górę Parkową z pobliskim Tyliczem. Niezapomniane wrażenia pozostawią również wycieczki konne lub psie zaprzęgi. Zlokalizowana w pobliskim Tyliczu Farma LaMa oferuje zarówno naukę jazdy konnej, jak i jazdy terenowe. Nordic walking – to kolejna dyscyplina z pasją uprawiana przez turystów. A w samej Krynicy-Zdroju i wokół niej jest gdzie spacerować, zarówno jeśli jest się początkującym turystą, jak i wprawionym piechurem. Krynicki Oddział PTTK ma pod swoją pieczą ponad 150 km szlaków turystycznych, których pokonanie zapewni – w zależności od wybranej trudności szlaku – odpowiedni wysiłek, relaks, piękne widoki i bezpośredni kontakt z naturą.
Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie/Fot. Andrzej Klimkowski
Malownicze pasma Beskidu Sądeckiego można podziwiać ze skrytej pośród przepięknych lasów blisko 50-metrowej wieży widokowej o wyjątkowej, drewnianej konstrukcji i prowadzącej do niej ponad kilometrowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej. Widoczna z wieży prawie na wyciągnięcie ręki Jaworzyna Krynicka dostarczy również pięknych widoków, a dostać się na szczyt można zarówno zróżnicowanymi pod względem trudności szlakami pieszymi jak i koleją gondolową. Osoby pragnące lepiej poznać historię Beskidu Sądeckiego mogą obejrzeć malownicze cerkwie łemkowskie, znajdujące się zarówno w samej Krynicy-Zdroju, jak i we wszystkich okolicznych wioskach.
Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie/Fot. Andrzej Klimkowski
Latem można zakosztować chłodu w pełnowymiarowej hali lodowej i skorzystać z całorocznych ślizgawek. Góra Parkowa oferuje Rajskie Ślizgawki, a wszyscy młodzi duchem mają do dyspozycji zjeżdżalnię pontonową. Miłośnicy wody skorzystać mogą z basenu w Tyliczu oddalonym od Krynicy-Zdroju o ok. 6 km. Jeśli dodać do tego wizytę w parku linowym, zjazd na Sankostradzie czy podążenie trasą jednego z krynickich questów – nie ma mowy o nudzie!
Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie/Fot. Andrzej Klimkowski
Dla mniej wprawionych w wędrówkach już samo centrum Krynicy-Zdroju ma wiele do zaoferowania. Aktywność można rozpocząć startując od Parku Słotwińskiego i zlokalizowanej w nim Pijalni Słotwinki – najstarszego zabytku Krynicy-Zdroju. Tu można też skorzystać z jednej z najnowszych atrakcji uzdrowiska – tężni solankowej. Podążając ku deptakowi mija się park Dukieta z odnowioną fontanną „Setka” oraz zlokalizowaną przy ul. Pułaskiego Patrię, czyli przedwojenny Palace Hotel Jana Kiepury. Stojąc w tym miejscu, można poczuć się jak królowie, gdyż właśnie w tym obiekcie w 1937 roku przebywała późniejsza królowa Holandii księżna Juliana z mężem księciem Bernardem. Kierując się ku deptakowi mija się pijalnię wód mineralnych Jana i Józefa oraz pomnik przedstawiający najsłynniejszego krynickiego malarza Nikifora (warto podejść do pobliskiej willi „Romanówka” w której zlokalizowane jest Muzeum Nikifora). Stąd już tylko kilka kroków do dolnej stacji kolejki linowo-terenowej na Górę Parkową. Na deptaku znajduje się pomnik honorowego obywatela miasta Bogusława Kaczyńskiego, który rozsławił krynicki Festiwal im. Jana Kiepury, postument Adama Mickiewicza, a kilka kroków dalej pomnik jednego z „ojców” uzdrowiska, inż. Leona Nowotarskiego. Minąwszy Nowy i Stary Dom Zdrojowy oraz przeszkloną bryłę Pijalni Głównej można przysiąść przy fontannie multimedialnej i odpocząć aby nabrać sił do kolejnych wędrówek.
Po więcej inspiracji i informacji warto odwiedzić zlokalizowaną przy wejściu na deptak Informację Turystyczną: tel. 18 4725577 18 4725588.
Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie
Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close