Skontroluj wzrok dziecka
Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Aby służył nam przez całe życie, należy o niego dbać już od urodzenia. Niestety nawet dzieci mogą cierpieć na rożnego rodzaju wady wzroku i choroby oczu. Poza tym w pierwszych latach życia człowieka oko rośnie, mogą w tym czasie dynamicznie kształtować się różne wady wzroku, które należy jak najszybciej wychwytywać i korygować. O tym, jak dbać o wzrok dzieci – kiedy i dlaczego chodzić na wizyty kontrolne oraz jakich symptomów nie lekceważyć, mówi lek. Tomasz Tomczyk – okulista z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.
Profilaktyka okulistyczna u dzieci
Jak się okazuje po raz pierwszy należy udać się z dzieckiem do okulisty w pierwszym roku jego życia. Już wtedy specjalista może wykryć wadę wzroku i zapobiegać jej dalszemu rozwojowi. Jak mówi lek. Tomasz Tomczyk – okulista z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu, profilaktyczne badania wzorku należy wykonywać u wszystkich dzieci.
– U małych dzieci jesteśmy w stanie jeszcze bardzo dużo zdziałać i z wielu przypadłości je wyleczyć. Rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem nie tylko wtedy, kiedy coś ich zaniepokoi. Często jest tak, że nawet, jeśli opiekunom wydaje się, że dziecko jest pod względem okulistycznym zdrowe, to w badaniu okazuje się coś innego. Jeśli rodzic po porodzie zauważa, że dziecko ma jakieś problemy np. jego oczy są zaczerwienione, ropieją, to już wtedy jesteśmy w stanie je zbadać. Natomiast koło pierwszego roku życia ta wizyta ma coraz większe znaczenie diagnostyczne – wyjaśnia lekarz.
Podczas pierwszej wizyty u okulisty z dzieckiem sprawdzane są m. in. odruchy rogówkowe, ustawienie oczu – czy ustawione są równolegle, czy któreś oko zezuje. Oceniana jest reakcja źrenic na światło, a także poprzez użycie odpowiednich mydriatyków w postaci kropli.
Fizjologiczne widzenie kształtuje się do 6-7 roku życia. Do tego wieku mózg uczy się odbierać informacje z każdego oka. Do tego momentu powinniśmy wdrożyć wszelkie możliwe metody lecznicze, aby zapobiec utrwaleniu niedowidzenia.Dlatego po pierwszej wizycie profilaktycznej, kolejna powinna odbyć się ok. 3-4 roku życia dziecka, kiedy dzieci już mówią i są w stanie rozpoznać optotypy na tablicach i współpracować z okulistą. Natomiast następne badanie powinno się odbyć obowiązkowo przed pójściem do szkoły w wieku 6-7 lat. – To właśnie wtedy, gdy dzieci rozpoczynają naukę i spędzają czas przed książkami i tablicą w szkole, najczęściej wychodzą różne wady wzroku. Chodzący do pierwszej klasy uczniowie skarżą się na gorsze widzenie, a nawet bóle głowy spowodowane niedowidzeniem. Tymczasem rodzice powinni reagować już wcześniej, obserwując przedszkolaka podczas kolorowania, rysowania, oglądania książeczek – jak on się zachowuje , czy nie trzyma nisko główki lub nie mruży oczu, żeby lepiej coś dostrzec. To są już pierwsze sygnały, kiedy należy zgłosić się do okulisty w celu skontrolowana wzroku – tłumaczy lek. Tomasz Tomczyk.
Jakie wady wzroku i problemy oczu leczymy u dzieci?
U dzieci na pewno należy kontrolować ostrości wzroku i zapobiegać przed rozwojem niedowidzenia. Np. krótkowzroczność to wada wzroku mająca charakter choroby cywilizacyjnej, która co ważne dotyczy głównie młodej populacji i pojawia się już u małych dzieci. Jak przewidują specjaliści, niestety jej liczebność będzie wzrastać. Ma to związek m. in. z rozwojem technologii oraz ze współczesnym stylem życia. Na krótkowzroczność wpływają bowiem warunki środowiskowe takie jak: nadmierne korzystanie ze smartfonów i laptopów, bez przerw i w złych warunkach oświetlenia, zbyt długa praca wzrokowa do bliży oraz coraz krótszy czas spędzany na świeżym powietrzu. Poza tym wpływ ma również genetyka. Jeżeli, któryś z rodziców ma tę wadę , to należy się spodziewać, że dziecko również będzie ją miało.
– Należy mieć na uwadze to, że oko u dziecka rośnie, a przez to parametry jego widzenia ciągle się zmieniają. Bardzo ważnej jest więc, aby regularnie kontrolować wzrok u młodych ludzi i wyrównywać krótkowzroczność lub nadwzroczność za pomocą odpowiedniej korekcji – przestrzega okulista Oko-Test.
Istnieje obecnie wiele metod terapeutycznych korekcji wad wzroku, które specjaliści dobierają do pacjenta w zależności od indywidualnego przypadku. Poza tym na wizycie oprócz diagnostyki i dobrania sposobu leczenia, dziecko i rodzic są instruowani jak minimalizować rozwój wady wzroku. Wpływ na to ma bowiem styl życia i sposób korzystania z narządu wzroku – np. odpowiednie oświetlenie przy czytaniu czy nauce, przerwy w patrzeniu do bliży wg zasady 20-20-20 (co 20 minut przerwa na 20 sekund i patrzenie w dal na obraz oddalony o ok. 6 m.), ergonomia stanowiska nauki, minimalizowanie korzystania z multimediów itp. – Zachęcajmy dzieci do zabaw na świeżym powietrzu, udowodniono bowiem, że w ten sposób skutecznie można graniczyć rozwój krótkowzroczności. Natomiast, gdy maluch przebywa na zewnątrz bardzo ważna jest ochrona jego wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV – dodaje okulista lek. Tomasz Tomczyk.
Także zezowanie jest powodem do jak najwcześniejszej konsultacji okulistycznej i leczenia. Im wcześniej i w jak najmłodszym wieku choroba zezowa będzie rozpoznana i leczona, tym lepiej. Nieprawidłowe ustawienie oczu, czy jednego oka, doprowadza do tego, że mózg będzie wyłączać to oko, które widzi słabiej. W przyszłości jedno oko stanie się okiem dominujące i chory nie może w pełni korzystać z narządu wzroku. Tymczasem u dzieci zeza można wyleczyć.
Poza tym konsultacji okulistycznej wymagają sytuacje, gdy u dziecka występuje uciekanie oka, na przykład, gdy jest ono zmęczone.
Z okulistą należy skonsultować także tiki, którymi może być nadmierne mruganie. Oczywiście nie każdy tik musi być spowodowany ocznie, bo bardzo często mają one również podłoże neurologiczne, jednak to specjalista powinien ocenić.
U dzieci kontrolujemy także wszelkiego rodzaju alergie ogólne, które objawiają się często alergiami ocznymi. Należy zgłosić się do okulisty, gdy dziecko pociera oczy, ma je opuchnięte, załzawione i zaczerwienione.
Nie należy lekceważyć również różnego rodzaju urazów oczu czy okolicy oczu. Uraz w okolice głowy, zderzenie ze ścianą, z przedmiotami, uraz piłką może wymagać konsultacji okulistycznej.
Ważne jest, aby nie zaniedbać wizyt u okulisty. Tak jak należy chodzić się z dzieckiem na wizyty kontrolne do stomatologia czy bilanse kontrolne, tak samo warto sprawdzać wzrok dzieci.