Spektakle

Rumuński teatr i film dokumentalny w Krakowie

Sezon Teatr Basca w Polsce: „Wolność w ruchu”

Rumuński Teatr Basca po raz pierwszy przyjeżdża do Krakowa. W dniach od 2 do 8 lipca będzie można obejrzeć dwa oryginalne filmy dokumentalne i przedstawienie teatralne zrealizowane w ramach projektu Sezon Teatru Basca w Polsce: „Wolność w ruchu”.

Artyści, aktorzy i reżyserzy zaprezentują spektakl teatralny Animal Crossing, filmy dokumentalne Niewidzialny #portret Artywisty i Artysta. Ścieżka doskonała, a także wystawę portretów artystów ze społeczności Basca. Wszystkie wydarzenia zostały wybrane z programu Timiszoara – Europejska Stolica Kultury 2023.

Oprócz wymienionych wyżej wydarzeń, odbędzie się również debata na temat znaczenia dostępności kultury i roli sztuki w procesie włączania do społeczeństwa grup marginalizowanych. W debacie wezmą udział reżyserka Roxane Borgna (Francja), aktorka i reżyserka Ana-Maria Ursu oraz partnerzy projektu Sezon Teatr Basca w Polsce: „Wolność w ruchu”.

Ignat Timar, Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie, podkreślił: „Cieszymy się, że możemy pokazać krakowskiej publiczności część projektów kulturalnych stworzonych w ramach programu Timiszoara – Europejska Stolica Kultury 2023. Jesteśmy przekonani, że wielokulturowy Kraków jest najlepszą przestrzenią do zaprezentowania dzieł teatralnych i filmów dokumentalnych inspirowanych aktualnymi realiami społecznymi. Mamy nadzieję, że będzie to początek obustronnej współpracy, która pozwoli również polskim artystom zaprezentować swoją twórczość w Rumunii”.

Partnerami projektu są: Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie, Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Centrum Wielokulturowe w Krakowie, Fundacja IB Polska i stowarzyszenia: SolidArt, Colectiv A oraz Nageurs de Nuit.

 Projekt Sezon Teatru Basca w Polsce: „Wolność w ruchu” jest częścią krajowego programu kulturalnego „Timișoara Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany z programu Legacy Timișoara 2023, realizowanego przez Centrum Projektów Miejskich w Timișoarze, ze środków przyznanych z budżetu państwa przez Ministerstwo Kultury.

Program Sezonu Teatru Basca w Polsce: „Wolność w ruchu” (2-8 lipca, Kraków):

Wtorek, 2 lipca 2024,  g. 18:00 – pokaz filmu dokumentalnego NIEWIDZIALNY #portret Artywisty (29 min., reż. Roxane Borgna i Laurent Rojol, Francja), któremu towarzyszyć będzie wystawa portretów aktorów ze społeczności Basca wykonanych przez fotografkę Dianę Bilec.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 247.

Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat znaczenia dostępnej kultury i roli artystów, ich związku i odpowiedzialności w rozwiązywaniu problemów społecznych wokół nas.

Aktorzy Teatru Basca zademonstrują również kilka ćwiczeń teatralnych, aby podnieść świadomość i zastosować niektóre z praktyk dostępności kulturowej, używanych w Rumunii.

Film dokumentalny NIEWIDZIALNY#portret Artywisty został zrealizowany z okazji zamknięcia programu kulturalnego Timiszoara – Europejska Stolica Kultury 2023. Film przedstawia walkę rumuńskich artystów z niesprawiedliwością, koncentrując się na dyskryminacji społecznej w sztuce. Niewidzialność osób z niepełnosprawnościami, migrantów i Romów jest obecnie największą niewidzialnością w życiu społecznym.

Środa, 3 lipca 2024 g. 18:00 – pokaz filmu dokumentalnego Artysta. Ścieżka doskonała (72 min., reż. Roxane Borgna i Laurent Rojol, Francja).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, parter, sala 53.

Film dokumentalny Artysta. Ścieżka doskonała śledzi ścieżki życia i doświadczeń dziewięciu rumuńskich absolwentów teatru w latach 2010-2023, pozwalając nam odkryć różne aspekty dzisiejszej Rumunii.

Wraz z bohaterami wchodzimy w rzeczywistość życia artystycznego, odkrywamy różnorodność możliwości rozwoju i obserwujemy jak wizje i pragnienia każdego z nich wpłynęły na modele istnienia i przetrwania sztuki i artysty.

Film dokumentalny Artysta. Ścieżka doskonała został zrealizowany w ramach projektu Esprit de Roumanie podczas Timiszoara – Europejska Stolica Kultury 2023 przez Stowarzyszenie Colectiv A z Klużu.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat perspektyw dla młodych absolwentów szkół teatralnych i filmowych na znalezienie własnej drogi w przyszłości.

Niedziela, 7 lipca 2024, g. 19:00 – spektakl teatralny Animal Crossing na świeżym powietrzu.

Cricoteka – Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków.

Animal Crossing porusza temat wielokulturowości charakterystyczny dla Timiszoary, jednocześnie podejmuje aktualne w kontekście europejskim zagadnienie migracji i przymusowego przesiedlenia.

W spektaklu śledzimy historię dwóch pracowników Straży Granicznej, Rumuna i Węgra, którzy pracują w mieszanym zespole nadzoru granicznego i mierzą się z historią migrantki z Bliskiego Wschodu.

 Co nas czeka? Szansa na zrozumienie, że mamy wspólną przyszłość, jeśli będziemy otwarci na poznanie siebie nawzajem, na nawiązanie kontaktu z rzeczywistością ludzi obok nas i przestaniemy traktować się jak przedmioty.

Animal Crossing był wystawiany na festiwalach w Rumunii, a jako spektakl czytany był prezentowany w Theatre de l’Opprime w Paryżu i Theatre X w Berlinie.

Występują: Ana-Maria Ursu, Costa Tovarnisky, Robert Copoț, tekst: Andrei Ursu i Victor Dragoș, choreografia: Beatrice Maria Tudor, muzyka: Mehdi Aminian, scenografia: Lia Pfeiffer, George Sava, reżyseria: Victor Dragoș, opracowanie graficzne: Ana Kun.

Poniedziałek, 8 lipca 2024, g. 18:00 – spektakl teatralny Animal Crossing.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie, ul. Zabłocie 20, budynek A, I piętro.

Wstęp jest bezpłatny, w ramach dostępnych miejsc.

Wszystkie wydarzenia mają napisy w języku polskim i angielskim.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close