Koronawirus a przedsiębiorcy - wsparcie dla firmPraca | Biznes | Pieniądze

Rozmowy kierownictwa MRPiT z przedstawicielami branży weselnej i beauty

Wysłuchanie i zebranie postulatów dotyczących wsparcia przedstawicieli branży weselnej – to temat dzisiejszych konsultacji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz wiceminister Olgi Semeniuk z przedstawicielami tych branż. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazły się Państwa firmy w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, wprowadzonymi z powodu pandemii. Zrobimy jednak wszystko, aby przedsiębiorcy zostali objęci pomocą ze strony państwa– zadeklarował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

I dodał: – Chcemy wypracować konkretne rozwiązania dla poszczególnych branż, uzgodnić je z rządem i w ciągu kilku najbliższych dni je Państwu przedstawić.

A obecna na spotkaniu wiceminister Olga Semeniuk wskazała: – Przetrwaliśmy wspólnie razem wiosnę i lato. Zrobimy też wszystko, aby polska gospodarka przetrwała jesień, zimę i cały 2021 rok. Analizujemy postulaty zgłaszane przez branżę weselną. A decyzje dotyczące jej dalszego funkcjonowania w dobie pandemii koronawirusa zapadną szybko.

Od poniedziałku w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, jak m.in. wesela, czy konsolacje. W strefie żółtej w weselach i innych uroczystościach może brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wzięli także udział m.in.: Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Adam Abramowicz – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej oraz 35 – tysięcznej grupy wsparcia Beauty Razem i Akademii Sztuki Piękności.

Przedstawiciele branży opisali bieżącą trudną kondycją branży oraz poprosili o stworzenie strategii działania na 2021rok. Przedstawione zostały także konkretne postulaty w zakresie dalszego punktowego wsparcia ich branży. A są to: zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki, dopłaty do wynagrodzeń i postojowe dla pracowników, uruchomienie tarczy dla branży ślubnej nieidentyfikowanej poprzez PKD, zmniejszenie vat na usługi ślubne i kosmetyczne do 8 %, uruchomienie środków na przekształcenie działalności/przebranżowienie.

Kondycja branży beauty zależy od kondycji branży ślubnej – wskazał Michał Łenczyński z Beauty Razem – Dodał, że salony beauty przeżywają drugą falę kryzysu, pomimo stosowania bardzo rygorystycznego reżimu bezpieczeństwa. Zadeklarował, że branża beauty i branża ślubna mówią jednym głosem, a ich postulaty są wspólne.

Przedstawiciele branży wskazali, że doceniają wszystko, co państwo zrobiło dotychczas dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o zabezpieczenie ich płynności finansowej i ochrony miejsc pracy, a także zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Agnieszka Winnicka Prezes PSBS: „Jesteśmy wdzięczni, że spotkanie odbyło się tak szybko i liczymy, że kolejne kroki będą wdrażane również w trybie „cito”.

Do stałego kontaktu z branżą weselną – z ramienia MRPiT – wydelegowano Panią Kamilę Król; adres do korespondencji: [email protected]

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *