Biznes

Raport: zaległości finansowe seniorów przekroczyły 10 mld zł

Zaległości finansowe seniorów przekroczyły 10 mld zł. W tej grupie również nastąpił największy wzrost liczby nierzetelnych płatników, do poziomu 384,5 tys. – wynika z opublikowanego w środę badania BIG InfoMonitor.

Z badania biura wynika, że osoby w wieku 65 lat i starsze najczęściej wskazywały, iż odczuły negatywne skutki pandemii koronawirusa. W ciągu pięciu ostatnich kwartałów w grupie tej przybyło najwięcej niesolidnych dłużników. W największym stopniu wzrosła również kwota zaległości finansowych, jakie mają do spłacenia – do poziomu 10,2 mld zł.

Jak podano w raporcie, co piąty ankietowany z tej grupy zadeklarował, że w związku z doświadczeniami wyniesionymi z ostatniego półtora roku, w przyszłości będzie osobą bardziej oszczędną.

Kwota zaległości najstarszych konsumentów wzrosła o 0,85 mld zł do poziomu 10,2 mld zł. W grupie seniorów nastąpił również największy wzrost liczby nierzetelnych płatników – o ponad 8 tys. do poziomu 384,5 tys. Wśród ogółu Polaków przeterminowane zobowiązania spadły o niemal 1,2 mld zł, a liczba dłużników zmalała o ponad 92 tys. – napisano w raporcie z badania. Jak dodano, sytuacja najstarszych pogarszała się głównie w pierwszych trzech kwartałach pandemii, a w 2021 r. już nieco się unormowała.

Z danych BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że odsetek osób w wieku 65 lat i starszych, które nie dają rady terminowo spłacać zobowiązań, wzrósł z 5,59 proc. do 5,71 proc. Nieznacznie również podwyższył się w grupie osób w przedziale 45-54 lat, gdzie przekroczył 11,8 proc. W pozostałych grupach wiekowych odnotowano niewielkie spadki – podano.

Większość z ponad 10 mld zł zadłużenia seniorów przypada na najmłodszą część tej grupy wiekowej. “Dłużnicy między 65 a 70 rokiem życia mają do uregulowania 5,92 mld zł, a im starsi, tym zaległych zobowiązań jest mniej” – stwierdzono.

Zdecydowana większość seniorów ma do oddania nie więcej niż 5 tys. zł. Jak zaznaczono, tej kwoty nie przekraczają prawie trzy czwarte zobowiązań pozakredytowych i blisko dwie trzecie kredytowych.

Rekordziści mają do uregulowania kwotę 12,1 mln zł zobowiązań pozakredytowych i 74,2 mln zł kredytowych.

Najbardziej zadłużonym seniorem jest 65-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego zaległości sięgnęły 74,2 mln zł – podano. Drugie miejsce zajmuje 68-letnia mieszkanka Mazowsza z przeterminowanymi należnościami na kwotę 28,1 mln zł. Na trzecim miejscu natomiast znalazł się 71-latek z woj. mazowieckiego z kwotą 28 mln zł – wskazano.

W grupie osób starszych niż 65 lat w tym roku w ciągu pierwszego półrocza 1252 osoby ogłosiły upadłość konsumencką. Udział bankrutujących osób z tej grupy przekroczył 15 proc.

Badanie Quality Watch BIG InfoMonitor zrealizowano w dniach od 18 do 21 czerwca 2021 r. wśród Polaków starszych niż 18 lat na próbie wielkości 1048 osób. (PAP)

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close