Problemy skórne

Przebarwienia – jak się ich pozbyć – substancje rozjaśniające

Substancje rozjaśniające mają za zadanie rozjaśnić, i zapobiegać powstawaniu przebarwień, wyrównać koloryt skóry. Związki używane w terapii usuwania przebarwień mają za zadanie oddziaływać na:

  • zahamowanie działania tyrozyny,
  • opóźnienie transportu melaniny/melanicytów do keratynocytów,
  • stany zapalne,
  • przyspieszanie złuszczanie naskórka,
  • odnowę i różnicowanie komórek oraz regulowanie pracy melanocytów.

Substancje bądź związki stosowane w walce z przebarwieniami:

Korzeń z lukrecji gładkiej – roślina stosowana już od czasów starożytnego Egiptu. Stosowana jako składnik leków i kosmetyków mająca właściwości: przeciwrakowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe (żołądek, dwunastnica), przeciwwirusowe, (opryszczka) i bakteriobójcze.Odpowiada za hamowanie aktywności tyrozynazy. Stosowana w stężeniu 0,5% zmniejsza pigmentację wywołaną promieniami UVB. Jest związkiem rozjaśniającym zmiany barwnikowe skuteczniej, aniżeli hydrochinon.

Kwas kojowy – związek pozyskiwany z grzybów gatunku Aspergillus rosnących w Japonii. Posiada właściwości depigmentujące, antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Posiada zdolności do hamowania działania tyrozynazy – głównego enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie melanin w skórze, działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco.

Hexylorezorcynol – jest naturalnego pochodzenia, który otrzymuje się z różnych zbóż przy użyciu metody ekstrakcji chlorkiem metylenu. Ma właściwości: rozjaśniania , przeciwbólowe bakteriobójcze, antyseptyczne, Podobnie jak hydrochinon, hexylorezorcynol działa na tej samej zasadzie – hamuje produkcję melaniny w skórze. Posiada również bardzo dobre właściwości przeciwstarzeniowe, działa pobudzająco na komórek skóry i naskórka.

Witamina B3 (PP) – hamuje powstawanie przebarwień dzięki hamowaniu transportu melanosomów z melanocytów do keranocytów naskórka. Dowiedziono, że stosowany w stężeniu 5% blokuje transfer melanosomów o 35-68%, zmniejsza przebarwienia skóry, prowadząc do znacznego ich rozjaśnienia, już po 4 tygodniach stosowania.

Kwas retinowy (tetracyklina) – hamuje transkrypcję tyrozynazy, normalizuje proces dojrzewania i różnicowania keranocytów oraz nasila złuszczanie się korneocytów. Stosowany w stężeniu 0,05-0,1% wykazuje skuteczność w usuwaniu pozapalnych zmian pigmentacyjnych, plam soczewicowatych oraz ostudy.

Mekwinol – jest to pochodną hydrochinonu posiadająca właściwości wybielające. Posiada właściwości niszczenia komórek barwnikowych poprzez wytwarzanie chinonów – związków wysoce cytotoksycznych dla melanocytów.

Kwas askorbinowy – ma działanie przeciwzapalne, wpływa regulująco na produkcję melaniny i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu pigmentu w skórze. Udowodniono, że w stężeniu 5% wykazuje silne właściwości rozjaśniające.

Witamina E – wygładza i ujędrnia skórę, koi, nawilża,wspomaga leczenie przebarwień oraz łagodzi objawy kontaktowego zapalenia skóry.

Zielona herbata – ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwutleniające, uelastyczniające oraz niwelujące przebarwienia.

Kwas azelainowy– Inhibitor tyrozyny, który ogranicza proces melanogenezy. Stosowany w stężeniu 20% wykazuje bardzo dobre efekty terapeutyczne u osób z ostudą i pozapalnymi zmianami barwikowymi, wywołanymi trądzikiem.

Hesperydyna – występuje w liściach mięty pieprzowej oraz owocni pomarańczy, Moduluje syntezę melaninypoprzez hamowanie aktywności tyrozynazy, melanocytów nie wykazując przy tym właściwości cytotoksycznych. W dodatku chroni fibroblasty i keratynocyty przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA.

Aloes – a konkretnie aloesyna to związek pozyskiwany z liści aloesu. Hamuje aktywności tyrozynazy. Stosowana w dawce 50 i 100 mg/g obniżaodpowiednio o 25 i 40% syntezę melaniny wywołanej działaniem promieniowania UV.

Izoflawony sojowe – ograniczają rozprzestrzenianie się brązowego barwnika do wierzchnich warstw skóry i zapobiegają nierównomiernej pigmentacji skóry oraz formowaniu się przebarwień.

Stokrotka pospolita – malutki wiosenny kwiat ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające oraz przeciwgrzybicze. Stokrotka a raczej olejek z kwiatów ma działanie rozjaśniające przebarwienia i zapobiegające ich powstawaniu. Olejek ten ogranicza produkcję w skórze enzymu wytwarzającego melaninę. Redukuje działanie tegoż enzymu i hamuje przekazywanie melaniny na powierzchnię skóry.

Hydrochinon – hamuje aktywności tyrozynazy, stosowany zwykle w stężeniach 2-5%, przynosi efekty terapeutyczne już po 5-7 tygodniach od momentu rozpoczęcia leczenia. Hydrochinon jest bardzo nietrwały, słabo działa przez naskórek, dlatego najefektywniej działa w połączeniu z steroidami, retinoidami lub kwasem glikololowym.

Kwas linolowy i kwas liponowy – modulują melanogenezę m.in. poprzez nasilenie proteolitycznej degradacji tyrozynazy oraz zwiększenie obrotu naskórkowego warstwy rogowej skóry, nie wpływając cytotoksycznie na melanocyty. Kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za rozjaśnianie przebarwień skóry wywołanych działaniem promieniowania UV.

Wypisałam Wam kilka zawiązków i substancji, których używa się w walce z przebarwieniami. Warto je mieć w zazwyczaj używanych kosmetykach.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, właścicielka gabinetu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka bloga monikawilk.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close