Lifestyle

Pogórze krainą winem płynąca

Czy wiecie, że… Winnica Zadora ze Szczepanowic (gm. Pleśna) działa w miejscu, w którym aż do początku XX w. winnicę prowadził dwór Chrząstowskich herbu „Zadora”. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawy z bogatych tradycji uprawy winorośli w regionie, a na terenie Pogórza można wręcz mówić o renesansie produkcji wina. Tarnowska Organizacja Turystyczna przy współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy podjęła się wyzwania, by ta wiedza trafiła do szerokiego grona potencjalnych turystów. Stąd też inicjatywy, jak „Pleśnieński Bachus 2021 – przybliżenie dziedzictwa kulturowego i tradycji winiarskich Pogórza”.

Wydarzenie towarzyszyło XVIII edycji „Święta Owoców i Produktów Pszczelich”, które tym razem miało miejsce w reaktywowanym Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Relaks” w Łowczówku w gm. Pleśna. Atrakcyjna lokalizacja i bogaty program imprezy przyczyniły się do sukcesu „Pleśnieńskiego Bachusa” pomimo niesprzyjającej pogody. Winiarze z regionu Pogórza prezentowali swoje winnice, zdradzali tajniki uprawy winorośli oraz przybliżali historię, która w Małopolsce ma ponad tysiącletnią tradycję. To był kiermasz połączony z degustacjami, pokazami sommelierskimi, jak i kulinarnymi, ponieważ publiczność mogła się przyjrzeć sztuce łączenia potraw z winem. Winna alejka cieszyła się dużym powodzeniem, dzięki czemu winiarze mieli możliwość przybliżenia oferty enoturystycznej, która z roku na rok jest coraz ciekawsza. Winiarze nie tylko trudnią się uprawą winorośli i sprzedażą wina, ale i oferują nocleg połączony z degustacjami, zwiedzaniem, wyżywieniem czy organizują imprezy kulturalne. A wszystko to w pięknym otoczeniu malowniczego Pogórza. Podczas „Pleśnieńskiego Bachusa” mogliśmy się dowiedzieć, że tego typu działalności sprzyja położenie geograficzne, gdyż południowe obszary regionu należą do najkorzystniejszych w Polsce dla zakładania i rozwoju winnic.

– Rozwój turystyki winiarskiej Pogórza jest szansą na zwiększenie rozpoznawalności regionu oraz przyciągnięcie turystów, którzy w ten właśnie sposób uwielbiają spędzać czas wolny. To również szansa na zachowanie i kultywowanie starych tradycji i dziedzictwa kulinarnego i kulturowego – podkreśla Robert Beściak, prezes zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i jednocześnie właściciel modelowej Winnicy Dąbrówka (gm. Pleśna).

„Pleśnieński Bachus” pozostawił po sobie bezcenny ślad. Wiele osób poznało mnóstwo ciekawych historii, jak ta ze Szczepanowic. Nawet mieszkańcy regionu często nie mają wiedzy o tym, jakie skarby skrywa ich ziemia rodzinna. Uczestnicy imprezy chętnie degustowali i nabywali wina rodem z Pogórza, jak m.in. „Perła Kokocza”, „Rose”, „Sempre”, „Perun” bądź „Bona”.

Impreza w „Relaksie” była też cennym doświadczeniem dla samych winiarzy, którzy mogli wymienić się doświadczeniami z ludźmi z branży. Były też rozmowy z potencjalnymi gośćmi oraz pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczy dla wystawców, co było dodatkowym czynnikiem motywacyjnym, aby przed szerszą publicznością zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Fot. Karolina Hajduga | Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close