Moto

Pierwszy na świecie system odczytu linii papilarnych w samochodach

Hyundai Motor Company przedstawił pierwszy na świecie samochód z czytnikiem linii papilarnych, który umożliwia kierowcom nie tylko odblokowanie drzwi, ale także uruchomienie pojazdu. Hyundai planuje początkowo wdrożyć technologię w SUV-ie SANTA FE, który trafi na wybrane rynki w pierwszym kwartale 2019 roku.

Aby odblokować pojazd kierowca musi położyć palec na czujniku znajdującym się w klamce drzwi. Zakodowane informacje o liniach papilarnych są identyfikowane i dostarczane do znajdującego się w samochodzie kontrolera. Kierowca może także uruchomić silnik poprzez dotknięcie przycisku zapłonu, który także jest wyposażony w czytnik linii papilarnych.

Przy użyciu tej technologii możliwe jest również zapamiętanie indywidualnych ustawień samochodu kierowcy. Łącząc preferencje kierowcy z danymi z czytnika linii papilarnych, system automatycznie dostosuje pozycje fotela, ustawienia lusterek bocznych oraz szereg innych funkcji samochodu.

„W przyszłości Hyundai Motor planuje rozszerzenie zastosowania tej technologii o automatyczną regulację temperatury w kabinie, położenie kierownicy i innych trybów, które są ustawiane jako preferencje kierowcy” – powiedział Albert Biermann, Prezes i Szef działu R&D Hyundai Motor Company. „Podniesie to ogólny komfort korzystania z auta każdego Klienta Hyundaia”.

Hyundai wykorzystał także technologię biometrycznych zabezpieczeń odczytu linii papilarnych. Czytnik wykorzystuje zaawansowany pojemnościowy panel dotykowy, wykrywający zmiany pola elektrycznego w różnych częściach opuszków palca, odporny na próby oszukania przez hakerów i fałszerzy. Szansa, że czytnik rozpozna linie papilarne innej osoby jako odcisk kierowcy wynosi 1 do 50 000, co czyni go pięciokrotnie skuteczniejszym, niż konwencjonalne kluczyki do pojazdów, w tym inteligentne kluczyki bezdotykowe. Co więcej, dzięki skanowaniu linii papilarnych w czasie rzeczywistym przez system “dynamicznej aktualizacji”, czytnik uczy się, poprawiając współczynnik poprawnych wskazań.

Hyundai zastosuje czytniki linii papilarnych w modelach na wybranych rynkach i stopniowo będzie rozszerzać dostępność systemu na inne kraje. Hyundai Motor planuje również wdrożenie innych systemów, których zadaniem będzie dostosowanie pojazdów do potrzeb Klientów oraz dalsze wzmacnianie swojej pozycji lidera technologicznego na rozwijającym się rynku mobilności przyszłości.

Hyundai

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *