Kraków

Nowak: nie ma możliwości zamykania szkół w trybie, który wybrały władze Zakopanego

Nie ma możliwości zamykania szkół w trybie, który wybrały władze Zakopanego. Muszą pojawić się przesłanki do tego, żeby placówkę zamknąć lub w ogóle jej nie otworzyć, a informację o nich należy przekazać służbom sanitarnym – uważa małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

W rozmowie z PAP małopolska kurator oświaty Barbara Nowak odniosła się do środowej informacji podanej na stronie internetowej Zakopanego. Poinformowano w niej, że ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w regionie zajęcia stacjonarne w tamtejszych szkołach rozpoczną się dopiero 28 września. Wcześniej nauka ma być prowadzona w trybie zdalnym.

Nowak wyjaśniła, że decyzję o wprowadzeniu nauczania zdalnego władze Zakopanego “podjęły z pominięciem zasad prawnych, w związku z czym nie ma ona mocy sprawczej”.

“Dzisiaj rozmawiałam z panią wiceburmistrz Agnieszką Nowak-Gąsienicą, której zakomunikowałam, że nie ma możliwości zamykania szkół w trybie, który władze sobie wybrały. Tryb zgodny z prawem to taki, w którym dyrektor może zamknąć placówkę, ale dopiero po tym, jak ją otworzy i wykaże, że istnieją bardzo poważne ku temu przesłanki” – poinformowała kurator.

Wskazała, że powodów, które mogłyby przemawiać za koniecznością zamknięcia szkoły, nie da się wykazać, zanim placówka nie zacznie działać.

“Poza tym, jeśli faktycznie dzieje się coś, co sprawia, że w ogóle nie można jej otworzyć w trybie stacjonarnym, to informacja o tym natychmiast powinna zostać przekazana służbom sanitarnym i powiatowemu inspektorowi sanitarnemu. Bowiem to tylko jego pozytywna opinia może sprawić, że opcja zamknięcia szkoły będzie rozważana” – powiedziała Nowak.

Wskazała, że wówczas dyrektor placówki musi poinformować o wydaniu takiej opinii organ prowadzący, czyli samorząd, i dopiero wtedy podejmowana jest ostateczna decyzja w tej sprawie. “Taka jest procedura i jej pominąć nie można” – podsumowała kurator.

Z kolei chęć prewencyjnego zamknięcia placówek określiła jako “zarządzenie strachem” i wskazała, że w tej sytuacji należy kierować się przede wszystkim dobrem uczniów, którzy po długiej przerwie powinni wrócić do nauki w trybie stacjonarnym.

“Myślę, że ewentualność, iż szkoły miałyby zostać otwarte z wprowadzeniem zdalnego nauczania, nie jest już rozważana. Mam nadzieję, że wszystkie placówki ruszą stacjonarnie i że nie będzie żadnego wyjątku. Nie słyszałam o żadnej sytuacji, w której należałoby rozpocząć zdalne nauczanie. Sanepid też nic na ten temat nie wie” – podkreśliła kurator.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem nie zgodził się na to, aby zajęcia rozpoczęły się z opóźnieniem. Nie było zgody na zamknięcie szkół.

“W związku z tym dyrekcje szkół w Zakopanem nie mają prawa do tego, aby nie rozpoczynać zajęć 1 września” – podkreślił.

W czwartek po południu na stronie miasta wciąż jednak widnieje informacja o planowanym opóźnieniu w rozpoczęciu zajęć. Jak wyjaśniono, Zakopane jest miastem, którego mieszkańcy swoje urlopy planują często po szczycie sezonu, czyli właśnie we wrześniu.

“Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i nauczycieli, podjęliśmy więc decyzję o przeniesieniu rozpoczęcia zajęć stacjonarnych w zakopiańskich szkołach na dzień 28 września. Od dnia 1 września, przez niemal cały miesiąc, zajęcia będą się odbywały w formie zdalnej” – poinformowano.

Zaznaczono, że decyzja ta “była szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców”, a powrót do placówek już z początkiem września “może skutkować gwałtownym wzrostem zachorowań, a tym samym paraliżem całego systemu edukacji”.(PAP)

Autorka: Nadia Senkowska

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close