Polska

Morawiecki: wprowadzamy godziny dla seniorów

Dążymy do ustabilizowania sytuacji – rozpoczyna konferencję Premier RP. We wszystkich krajach Europy sytuacja jest dynamiczna i mamy rekordowe wzrosty przypadków.

Mateusz Morawiecki przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie.

Jako pierwszy cel wskazał “możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, zgon, czyli naszych seniorów”.

Po drugie – wskazał – zapewnienie wydolności służby zdrowia.

“Trzeci nasz cel strategiczny na najbliższe tygodnie, miesiące, to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie. Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą – tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa – handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować” – zapewnił.

“Dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki, tak jak to miało miejsce w marcu, kwietniu tego roku” – zaznaczył.

Godziny dla seniorów

Od czwartku przyszłego tygodnia wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach, drogeriach i aptekach, od 10 do 12, dla osób powyżej 60 roku życia. 

Dane ilościowe są jednoznaczne i bezwględne – udział zgonów mówi nam, że osoby powyżej 60 i 65, a w szczególności powyżej 75 roku życia są narażone na utratę życia, na ogromny uszczerbek na zdrowiu. Musimy mieć świadomość, że te reguły, które wyznaczamy, są pewnymi wskazówkami, które powinny być przestrzegane przez seniorów w szczególności – wskazuje. – Prawie co 5 osoba umiera – mówi o starszych pacjentach.

Ponad 80 procent osób korzystających z respiratorów to osoby starsze – tłumaczy premier.

Podjęliśmy decyzję o przekazaniu z rezerwy dodatkowych 38 milionów złotych dla DPS-ów. Jest około 800 takich domów, tam też są nasi seniorzy.

Apelujemy aby osoby starsze pozostały w domach – mówi Premier RP Mateusz Morawiecki.

Głos zabiera Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W najbliższym czasie do szpitali trafi 20 tys. dawek Remdesiviru(o czym pisaliśmy tutaj: Remdesivir) – mówi Adam Niedzielski.

Podpisałem decyzję o wydaniu kolejnych 300 respiratorów do szpitali z Agencji Rezerw Materiałowych. Przygotowaliśmy też rozwiązanie, które optymalizuje obsługę łóżka do intensywnej terapii, zostało podpisane rozporządzenie dotyczące norm obsługi tych łóżek. Dzięki temu będziemy mieli możliwość skorzystania z pomocy blisko 400 osób, które będą pomagały w obsłudze intensywnej terapii.

Koronawirus a szkoły

Premier RP o ewentualnym zamykaniu szkół: “98 procent szkół funkcjonuje teraz w systemie stacjonarnym, ta strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji, ona na razie zdaje egzamin w tym trudnym bardzo zakresie. Nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym.” Po długiej dyskusji z epidemiologami uważamy, że to dobra decyzja – mówi Morawiecki.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close