Mikropunktura w walce z bliznami
Inne nazwy zabiegu: ScarINK, mikronakłuwanie, dermopunktura, needling, dryneedling.
Zgodnie z moją dewizą, że najważniejsze jest zadowolenie moich klientów staram się szkolić i rozwijać oraz wprowadzać nowe marki kosmetyków czy najnowsze technologie. Dzięki mojemu poszukiwaniu rozwiązań w leczeniu blizn wprowadziłam kilka lat temu do oferty zabiegowej mikronakłuwanie (dermapen). Zabieg ten pozwolił spłycić moje blizny na twarzy, które posiadałam od dzieciństwa. Pamiętam dobrze pytanie kiedyś poznanej osoby – „Czy Ty miałaś jakiś wypadek samochodowy bo masz dużo blizn na twarzy?”. Nie, nie miałam wypadku. Każdy z nas ma różnego rodzaju sytuacje życiowe, krótkie chwile, które mogą spowodować powstanie blizn na ciele. Blizny przypominają nam chwile dzieciństwa i zabawy z podwórka lub też chwile, których nie chcielibyśmy pamiętać. I tu nam przychodzi z pomocą mikropunktura blizn. Nakłucie inicjuje procesy zapalne w skórze i naturalne procesy naprawcze. Odpowiednie mikronakłuwanie skóry i zastosowanie odpowiednich preparatów pozwala zniwelować blizny i poprawić wiele innych defektów skóry.
Jakiś czas temu do oferty wprowadziłam zabieg mikropunktury, który wskazany jest nie tylko w leczeniu blizn, ale także rozstępów, zmarszczek, przebarwień czy wiotkość skóry. W literaturze znajdujemy różne nazwy określające mikronpunkturę, takie jak: ScarINK, mikronakłuwanie, dermopunktura, needling, czy dryneedling.
Zabiegu nie należy mylić z dermapenem, w którym wykorzystywane są urządzenia mające na celu wykonanie tysięcy mikronakłuć przy pomocy kartridża lub rollera. Zabieg mikropunktury polega na odpowiednim nakłuwaniu obszaru zabiegowego sterylną i jednorazową igłą/igłami, w ściśle określony sposób, pod odpowiednim kątem, na odpowiednim wysuwie igły, która determinuje głębokość punkcji.
Zdiagnozowanie urazu, blizny czy defektu skóry i dobór właściwej terapii zabiegowej jest niezbędne w celu uzyskanie najlepszych efektów zabiegowych. Dlatego przed zabiegiem należy przeprowadzić wywiad i badanie klienta. Kluczowym i nieodłącznym aspektem jest dobór odpowiednich preparatów wspomagających terapię oraz stosowanie masażu wspierającego przyspieszenie terapii zabiegowej.
Procedurę SkarInk przeprowadza się w fazie remodelingu blizny, najwcześniej po 6 miesiącach lub po zakończeniu jej przebudowy. Dla tej techniki nie istnieją blizny „za stare”. Nakłuwanie wykonywane jest bez znieczulenia a osoba poddawana zabiegowi może odczuwać delikatne „drapanie” oraz niewielki ból. W miejscach bardziej delikatnych takich jak czoło, skronie, krawędzie żuchwy oraz nad górną wargą wrażenie zabiegowe może być bardziej odczuwalne. Po zabiegu może obserwować się punktowe krwawienia oraz objawy miejscowego stanu zapalnego (obrzęk, zaczerwienienie, zwiększona temperatura skóry, ból) w obrębie opracowywanego obszaru zabiegowego, które mogą utrzymywać się kilku dni po zabiegu. Liczba zabiegów oraz ich częstotliwość jest ustalana indywidualnie w zależności od rodzaju i rozmiaru blizny oraz od uzyskanych efektów.
Wykorzystywana w zabiegu igła wywołuje bodziec fizyczny czyli ukłucie dające sygnał naprawczy. Stymulowane są naturalne mechanizmy odnowy i przebudowy tkanek. Dochodzi do zwiększenia syntezy elementów budulcowych takich jak kolagen, elastyna czy kwas hialuronowy. Nakłucia powodują miejscowy stan zapalny i proliferację komórek skóry oraz przebudowę tkanek. Wywołany stan zapalny utrzymuje się do 72 godzin, podczas którego aktywują się cytokiny i czynniki wzrostu jako reakcja komórek układu odpornościowego. Nakłucia i uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje migrację płytkowych czynników wzrostu takich jak: EGF, FGF, IGF, VEGF, KGF, NGF, laktoferyny czy l–argininy. Następuje faza odtwarzanie nowych komórek i przebudowy tkanek. Równocześnie dochodzi to angiogenezy czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych powodując lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek.
Efekty terapeutyczne mikropunktury:
- zmniejszenie widoczności blizny,
- wypełnienie blizn atroficznych,
- spłycenie blizny hipertroficznych,
- uelastycznienie i mobilizacja blizny i zmniejszenie uczucia ciągnięcia i uwierania,
- zmniejszenie dolegliwości,
- poprawa sprawności funkcjonalnej (np. poprawa ruchomości kończyny).
Najczęstsze wskazania do mikropunktury:
- blizny operacjach ortopedycznych,
- blizny potrądzikowe,
- blizny po oparzeniu,
- blizny po ugryzieniu,
- blizny po cesarskim cięciu,
- blizny po wycięciu znamion barwnikowych (pieprzyków),
- blizny po rozszczepie wargi,
- blizny po usunięciu tatuażu,
- zrosty towarzyszące bliźnie,
- rozstępy,
- wiotkość skóry,
- zmarszczki,
- odbarwienia skóry.
Najczęstsze przeciwwskazania do mikropunktury:
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- ciąża i karmienie piersią,
- świeża rana lub stan zapalny w miejscu zabiegu,
- choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała,
- infekcje bakteryjne, wirusowe (np. opryszczka w fazie aktywnej) i grzybicze,
- skłonność do keloidów,
- przyjmowanie retinoidy i niektórych leków takich (antybiotyki, antykoagulanty, kortykosterydy).
Cała zawartość działu Terapia blizn została przygotowana pod nadzorem merytorycznym specjalistki z dziedziny terapii blizn, kosmetolog Moniki Wilk-Głodzik, właścicielki gabinetu Neogenesis Clinic w Krakowie. Monika Wilk-Głodzik posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z bliznami i specjalizuje się w nowoczesnych metodach ich leczenia, co gwarantuje najwyższą jakość i aktualność prezentowanych treści.