Uroda

Medycyna chińska w kontekście zdrowia i urody

Już kilka tysięcy lat temu chińscy mędrcy zauważyli zależność między stanem zdrowia, a zewnętrzną atrakcyjnością. Długie, gęste i lśniące włosy to marzenie niejednej kobiety. Podobnie błyszczące oczy z żywym spojrzeniem i ciemną oprawą. Harmonijne rysy twarzy, skóra o jednolitym kolorze i strukturze, białe zęby, pełne i różowe usta bez wątpienia są wyrazem atrakcyjności. Towarzyszące im – proporcjonalna sylwetka, wąska talia, pełne piersi i krągłe pośladki to atrybuty pełni sił witalnych i zdrowia. W Tradycyjnej medycynie chińskiej za piękne uchodzi to, co jest wykładnią zdrowia. Zatem w oparciu o tę filozofię można stwierdzić, że rzeczywista dbałość o urodę, to ta bazująca na dbałości o wnętrze. Obserwując kanony urody, a także i wartości, które pojawiły się na zachodzie na przestrzeni kilku kolejnych epok zauważyć można, że ulegają one ciągłym zmianom i modzie. Często to co uchodzi aktualnie za piękne, według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest przejawem mniejszej lub większej patologii.

Filozofia medycyny chińskiej

Medycyna chińska sięga swoimi początkami kilka tysięcy lat wstecz i stanowi obok Ajurwedy najstarszą medycynę świata. To wiedza oparta na znajomości sekretów ciała, umysłu i potężnym ziołolecznictwie. Medycyna chińska to system, przy znajomości którego można bardzo wcześnie wykrywać zaburzenia pojawiające się w organizmie. Widząc pewną tendencję do jakiś schorzeń możemy zapobiec pojawianiu się pewnych zaburzeń u danej osoby. Dlatego ogromny nacisk w medycynie chińskiej kładzie się na profilaktykę i holistyczne podejście do człowieka. Stało się to powodem, dla którego w ciągu ostatniego półwiecza znacznie wzrosła popularność medycyny chińskiej na Zachodzie. Zachodnia medycyna alopatyczna wciąż dzieli organizm na części, oddziela ciało ludzkie od umysłu. Stanowi to swego rodzaju przepaść pomiędzy postrzeganiem świata w kulturze zachodniej, a w kulturze chińskiej. Słynna chińska maksyma mówi: „Nie możliwe jest zrozumienie części, bez zrozumienia całości.” Oznacza to, że nie zajmujemy się jedynie skórą, jak ktoś ma trądzik, czy układem pokarmowym jak ktoś ma zaparcie – tylko patrzymy na człowieka jako całość i dopiero w kontekście zrozumienia całości możemy zrozumieć dlaczego takie, a nie inne objawy mają miejsce.

Diagnoza w medycynie chińskiej

Przez lata medycy chińscy wykształcili wnikliwe metody diagnozy, min.: diagnoza z twarzy, dłoni, pulsu, języka, a także wywiadu. Medyk na dworze cesarskim, jako że odpowiadał za zdrowie zarówno cesarza, jak i jego rodziny motywację do wnikliwych dociekań w tym zakresie miał bardzo dużą. Jego zadaniem było utrzymywanie przy zdrowiu, a nie leczenie. Jeżeli natomiast cesarz zachorował medyk tracił pracę. Doskonalono więc metody diagnoztyczne przez setki lat i choć minęło tak wiele czasu, a świat zmienił się ogromnie wszystkie te systemy sprawdzają się również obecnie. W medycynie chińskiej uważa się, że zaburzenie w naszym organizmie jest wynikiem pewnego splotu okoliczności i czynników: warunków środowiskowych, klimatu, sposobu odżywiania, rodzaju pracy, ilości odpoczynku, relacji osobistych i filozofii życiowej. Natomiast między nimi znajduje się korzeń choroby i jeżeli nie nastąpią odpowiednie zmiany, całkowite wyleczenie nie będzie możliwe albo objawy powrócą w niedalekiej przyszłości. Ma to ogromne znaczenie w terapii skór zarówno objętych fotostarzeniem, jak i tych w przebiegu dermatoz skórnych. Nierzadko obserwuje się poprawę stanu skóry po serii idealnie dobranych do potrzeb danej skóry zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli jednak nie ustalimy przyczyny problemu i nie wskażemy takiej osobie kierunku zmian i nie uświadomimy jej, że dla zachowania osiągniętego efektu należy wprowadzić konkretne zmiany w swoim życiu – zaburzenia powrócą.

Czytaj dalej na moim blogu: Medycyna chińska

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close