Uroda

Masaże próżniowe bańkami chińskimi – Metody upiększania w medycynie chińskiej

Zabiegi przy użyciu baniek chińskich stosowane są w medycynie chińskiej od kilku tysięcy lat. Tego typu terapie wykorzystujące podciśnienie z masażem i akupresurą należą do bardzo starych metod leczenia.

Zarówno w medycynie wschodniej jak i zachodniej bańki wywodzą się z praktyk, w których wierzono, że choroba może zostać wyciągnięta przez skórę. Kiedyś używano do tego celu wydrążonych rogów, następnie były to bańki bambusowe, obecnie są to bańki szklane i gumowe. Te ostatnie najczęściej stosowane są do próżniowego masażu twarzy, a także wspomagająco przy obrzękach limfatycznych twarzy i ciała. Bańki gumowe są proste w użyciu i dają możliwość pracy na każdym obszarze twarzy, niezależnie od kształtu masowanej powierzchni.

Dzięki regulacji stopnia zassania bańki poprzez uciskanie jej w odpowiednim miejscu, siła masażu może być indywidualnie dopasowywana do rodzaju skóry klienta. Podciśnienie powstające w bańce podczas masażu zasysa skórę oraz tkanki leżące pod nią. W efekcie poprawia się ukrwienie skóry, a tym samym przyspiesza jej metabolizm. Masaż pozwala wyeliminować zjawisko stagnacji w skórze i pobudza „oddech” skóry. Usprawnieniu ulega praca mięśni twarzy, które to w wyniku zbyt silnego skurczu zakłócają procesy odżywcze skóry.

Najważniejszym jednak elementem pracy z bańkami chińskimi, jako że głównymi wrogami naszej urody są problemy limfostazy jest usprawnienie przepływu limfy w obrębie twarzy. Zakłócenia pracy układu limfatycznego twarzy mogą objawiać się jako pogorszenie cery, przejawy alergii, zapalenia skóry, wągry, osutka trądzikowa, łojotok, rozszerzenie naczyń włosowatych, rozszerzone pory, zmiany pigmentacyjne i wiele innych. Układ limfatyczny jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, stanowi jedyną drogę usuwania nadmiaru cieczy tkankowej oraz toksyn z przestrzeni międzytkankowej. 83% substancji toksycznych gromadzi się właśnie w przestrzeni międzytkankowej – między tkankami, a naczyniami limfatycznymi. W wyniku tych chronicznych procesów detoksykacyjnych węzły limfatyczne często doznają uszkodzeń, a zanieczyszczone tracą aktywność. Organizm, który nie jest w stanie przepuścić zanieczyszczonej limfy przez niepracujący węzeł limfatyczny, wyrzuca ją na powierzchnię skóry, traktując ją jako swego rodzaju „wyjście ewakuacyjne”. Uważa się, że efektem tego jest większość stanów chorobowych skóry.

W naszym organizmie codziennie na drodze naturalnych procesów metabolicznych umiera około miliarda komórek, a produkty ich rozpadu zaczynają się gromadzić w tkankach. W tym samym czasie układ immunologiczny zwalcza wirusy i bakterie , których produkty rozpadu także gromadzą się w tkankach. Co więcej toksyny i wolne rodniki docierające z zewnątrz razem z pokarmem, powietrzem i wodą oraz te, które powstają w organizmie na skutek indywidualnych aspektów takich jak: stres, nieprawidłowe odżywianie również gromadzą się w przestrzeni międzynaczyniowej. Dlatego ważne jest w obliczu tak wielu zagrożeń zatroszczenie się o funkcjonowanie ogólnego systemu drenażu limfy w organizmie, czego idealnym dopełnieniem w ramach terapii pielęgnacyjnych twarzy są masaże próżniowe przy użyciu baniek chińskich.

Regularnie wykonywane masaże próżniowe pozytywnie wpłyną na krążenie krwi, limfy i płynu śródmiąższowego. Poprzez wywołanie miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych dochodzi do usprawnienia docierania tlenu oraz mediatorów przeciwzapalnych do poziomu skóry. Z punkty widzenia medycyny chińskiej podciśnienie wywołuje mocny ruch Qi i Krwi. Znane chińskie powiedzenie mówi: „zastój Qi jest matką 100 chorób”. Na poziomie fizycznym chodzi tu o płyny ciała: limfę, krew i śluz. Dla zachowania zdrowia i witalności ważne jest zapobieganie zastojom w ciele. W medycynie chińskiej zastoje poruszane są poprzez wykonywanie akupunktury oraz manualnych manipulacji przyrządami, a także przez dobór odpowiednich ćwiczeń i ziół do stosowania w warunkach domowych.

Zastosowanie baniek chińskich w terapiach pielęgnacyjnych twarzy daje również możliwość łączenia ich z różnymi technikami masażu, które również będą wspierać układ limfatyczny i zapewniać przyjemnych doznań z zabiegu. Aby zatem przerwać to błędne koło problemów ze skórą, a tym samym ze zdrowiem i osiągnąć sukces terapeutyczny powinniśmy podążać jednocześnie w kilku kierunkach.

Pełny zabieg:

1. Diagnoza:
• Wypełnienie kwestionariusza, wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań.
• Dokładne obejrzenie twarzy, cery i języka.
2. Zabieg:
• Masaż górnej części pleców, szyi i twarzy – około 15-20min.
• Masaż twarzy bańkami chińskimi – około 10 – 20min.
3. Akupunktura twarzy – czas pozostawienia igieł w skórze – około 20min.
4. Akupunktura ciał – czas pozostawienia igieł w skórze – około 20min.
5. Maska ze składnikami aktywnymi indywidualnie dobrana do potrzeb skóry na zakończenie zabiegu (po usunięciu igieł).
6. Wmasowanie kremu kończącego.
7. Zalecenia indywidualne.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close