Koronawirus w KrakowieKraków

Małopolskie: zamykane są kolejne punkty szczepień

Od czwartku punkt szczepień przy ul. Kopernika w Krakowie, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki, przestanie działać. To kolejny taki obiekt zamykany w Małopolsce z powodu braku zainteresowania szczepieniami.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie prowadził dwa punkty szczepień. Pierwszy przy ul. Jakubowskiego – w nowej siedzibie placówki. Punkt ten został zlikwidowany 11 lipca. Drugi punkt szpitalny, przy ul. Kopernika, będzie działał do środy.

“Obserwujemy bardzo duży spadek zainteresowania szczepieniami. Zdarzają się dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawką. Pozostałe dni to kilka, maksymalnie kilkanaście osób. Stąd szpital zdecydował o likwidacji tego punktu, na co uzyskaliśmy zgodę wojewody” – powiedziała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Punkt przy ul. Kopernika dysponuje preparatami AstryZeneki i Pfizera. Podawane są głównie drugie dawki.

Szpital zadeklarował, że jak tylko zainteresowanie szczepieniami wzrośnie, wznowi działalność.

23 lipca zamknięty został miejski punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie. Miejsce to w sierpniu ma powrócić do pierwotnej funkcji – organizacji imprez sportowych.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Jan Musiał zapewnił, że w mieście jest jeszcze kilkanaście punktów, gdzie można się szczepić.

“W każdym z nich są miejsca. Nie ma więc już potrzeby, by utrzymywać tak kosztowną salę, kiedy przyjąć szczepionkę można praktycznie bez kolejki w innych punktach” – zaznaczył.

Największy punkt szczepień w Małopolsce mieści się w hali Expo w Krakowie. Dotychczas wykonano tu co najmniej 120 tys. zastrzyków. Ostatnio do Expo zgłasza się po ok. 100 osób dziennie, podczas gdy w poprzednich miesiącach było to nawet 1,6 tys. dziennie.

Ze względu na spadek zainteresowania punkt ograniczył godziny pracy do pięciu dni w tygodniu, każdego do godz. 15.00.

“Na pewno będziemy działać do końca sierpnia w hali Expo przy ul. Galicyjskiej. Pod koniec sierpnia zdecydujemy, co dalej – czy zostajemy w Expo, czy się przenosimy na teren szpitala. Wiele zależy od dalszego zainteresowania szczepieniami i tego, czy będą podawane trzecie dawki” – powiedział PAP prezes szpitala im. Ludwika Rydygiera, koordynującego akcję w tym miejscu Artur Asztabski. Dodał, że lokalizacja przy ul. Galicyjskiej jest najlepsza, m.in. ze względu na dojazd i parking. “Na terenie szpitala Rydygiera może być trudno znaleźć dodatkową przestrzeń” – ocenił.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień, na terenie województwa działa ponad 660 punktów szczepień, w tym 152 w Krakowie. Można zaszczepić się w dużych punktach powszechnych, przychodniach POZ, aptekach i w galeriach handlowych.

“Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mają cały czas bardzo wiele możliwości, żeby się zaszczepić. Urząd Miasta Krakowa od początku wakacji organizuje weekendowe akcje szczepień w popularnych lokalizacja i w autobusie. W całej Małopolsce organizowane są plenerowe akcje szczepień w trakcie różnych wydarzeń dla mieszkańców. Coraz więcej parafii angażuje się w akcje szczepień” – powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ.

W woj. małopolskim wykonano prawie 3 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest ponad 1,3 mln osób. W całym kraju zaszczepiło się ok. 34,5 mln mieszkańców, w tym ok. 17,5 mln jest w pełni zaszczepionych.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close