Książki

“Księżniczka Bari” Hwanga Sok-yonga: Współczesna Odyseja w Cieniu Korei

Hwang Sok-yong, uznany południowokoreański pisarz, jest postacią wyjątkową na tle literatury współczesnej. Jego twórczość, osadzona głęboko w koreańskiej historii i społeczności, od lat przyciąga uwagę czytelników i krytyków na całym świecie. Znany z zaangażowania w kwestie społeczne i polityczne, Hwang nie boi się poruszać trudnych tematów, od wojny koreańskiej po współczesne wyzwania związane z globalizacją i migracjami. Jego powieść “Księżniczka Bari”, oparta na tradycyjnej koreańskiej legendzie, jest doskonałym przykładem jego zdolności do łączenia głębokich, kulturowych korzeni Korei z uniwersalnymi tematami ludzkiej kondycji.

“Księżniczka Bari” to powieść, która w pełni ujawnia talent Hwanga do splatania mitu z rzeczywistością. Historia rozpoczyna się w Korei Północnej, skąd tytułowa bohaterka, Bari, ucieka w obliczu głębokiej osobistej tragedii i chaosu politycznego. Jej podróż jest zarówno fizyczna, jak i duchowa – przemierza Chiny, Rosję, aż dociera do Londynu. Ta podróż jest pełna niebezpieczeństw, ale również odkryć o sobie samej i świecie.

Postać Bari jest wyjątkowa; posiada ona zdolność widzenia duchów i komunikowania się z zaświatami. Ten element mitologiczny służy nie tylko jako nawiązanie do koreańskich wierzeń i legend, ale również jako metafora dla wewnętrznej siły i intuicji, które kierują Bari przez jej trudne życie. Jej zdolności są odzwierciedleniem głębszego zrozumienia świata i ludzkiej natury, które są kluczowe w jej podróży.

Hwang Sok-yong brawurowo łączy w powieści elementy współczesne z tradycją. Przez historię Bari, czytelnicy otrzymują wgląd w życie w Korei Północnej, zmagania uchodźców, a także wyzwania związane z życiem imigrantów w obcym kraju. Przemoc, wykorzystywanie, tęsknota i nadzieja splatają się w opowieści, tworząc wielowarstwowy obraz ludzkiego doświadczenia w kontekście globalnym.

Powieść “Księżniczka Bari” jest również świadectwem roli Hwanga jako kulturalnego mediatora. Jego umiejętność przekładania koreańskiej kultury i historii na uniwersalny język literacki pozwala na głębsze zrozumienie i aprecjację dziedzictwa Korei przez międzynarodową publiczność. Hwang nie tylko opowiada historię jednej kobiety; przedstawia globalne doświadczenie migracji i poszukiwania tożsamości, które jest wspólne dla wielu.

“Księżniczka Bari” Hwanga Sok-yonga to nie tylko powieść o przetrwaniu i poszukiwaniu sensu. To opowieść, która przekracza granice kulturowe i geograficzne, rzucając światło na uniwersalne doświadczenia ludzkości. Przy użyciu bogatej koreańskiej mitologii i współczesnych realiów, Hwang tworzy dzieło, które jest zarówno głęboko zakorzenione w koreańskim dziedzictwie, jak i przemawiające do serc i umysłów ludzi na całym świecie.

Spotkanie w Krakowie: Grzegorz Jankowicz i Łukasz Wojtusik rozmawiają na temat książki Hwang Sok-yonga Księżniczka Bari.

Pałac Potockich, Kraków, Rynek Główny 20

 20 listopada 2023, godz. 18.00

Na temat książki Księżniczka Bari rozmawiają:

Łukasz Wojtusik – dziennikarz, autor podcastu Alfabet Wojtusika, radiowiec, moderator, konferansjer, czytelnik.

Grzegorz Jankowicz – filozof literatury, filolog, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Hwang Sok-yong opowiada o odrzuceniu, wędrówce i leczeniu ran. O odrzuceniu przez patriarchalną rodzinę, w której krzywda, choć wyrządzana stale i na różne sposoby, pozostaje nieuświadomiona. O wymuszonej wędrówce będącej ucieczką przed przemocą i poszukiwaniem lepszego życia. Wreszcie o leczeniu ran zadanych dawno temu i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tę sztafetę bólu trzeba przerwać, jeśli chcemy uczynić nasz świat bardziej gościnnym.
Grzegorz Jankowicz, filozof literatury, dyrektor programowy Festiwalu Conrada

Dostrzegłam w tej historii moc pozwalającą na przezwyciężenie rozpaczy. Autor w zachwycający sposób mierzy się w niej z koreańskim językiem oraz mitologią.
Gong Ji-young, autorka powieści Nasze szczęśliwe czasy

Hwang Sok-yong przeniósł słynną koreańską legendę do piekła obozów pracy, handlu ludźmi i terroryzmu. W tym mrocznym świecie poprzez duchy, klątwy, pieśni zmarłych wybrzmiewa głos zapomnianych.
„Libération”

Tą powieścią autor kolejny raz potwierdza swoją pozycję jednego z najważniejszych pisarzy Korei Południowej.
„Le Monde”


Hwang Sok-yong (ur. 1943 r.) jest najpoważniejszym południowokoreańskim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Studiował filozofię na Uniwersytecie Dongguk. W latach 60. XX wieku został aresztowany z przyczyn politycznych, a po uwolnieniu pracował dorywczo na budowach. Podczas wojny w Wietnamie walczył po stronie Amerykanów. Jest autorem kilkunastu powieści i opowiadań, laureatem wielu nagród literackich. W swoich utworach, czerpiąc z osobistych doświadczeń, podejmuje tematy ludzkiej samotności i wyobcowania oraz kryzysu człowieczeństwa. W Polsce ukazały się jego powieści Znajomy świat, O zmierzchu oraz zbiór opowiadań Chwasty.

Organizatorzy: Bo.wiem, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

HWANG SOK-YONG
Księżniczka Bari
Wydawnictwo: bo.wiem
Rok wydania: 2023

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close