Kraków

Kraków: od środy kontrole maseczek w autobusach linii aglomeracyjnych

Od środy do 22 września (z wyłączeniem weekendu) inspektorzy MPK oraz policjanci będą sprawdzać czy pasażerowie autobusów linii aglomeracyjnych zasłaniają usta i nos maseczkami – podał we wtorek Urząd Miasta Krakowa.

Działania będą prowadzone w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i są efektem podpisanego w czerwcu porozumienia o współpracy między MPK SA w Krakowie i Komendą Wojewódzką Policji.

Kontrole mają trwać przez cały dzień. Są one odpowiedzią na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską, obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów. Zwracają także uwagę, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Podobne działania były już prowadzone w granicach miasta Krakowa zarówno w tramwajach jak i autobusach. W okresie pięciu tygodni trwania tej akcji przeprowadzono 623 kontrole.

O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma – specjalne naklejki umieszczone obok drzwi.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz straży miejskiej na ulicach, m.in. na ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się 22 września. Tego dnia komunikacja miejska w strefach I i II oraz komunikacja nocna będzie bezpłatna dla wszystkich osób.(PAP)

autorka: Beata Kołodziej

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Close